Den otevřených dveří projektu Centrum Dolní Břežany

Fotogalerie ke článku (1)

Park v Dolních Břežanech

Park v Dolních Břežanech
Celá fotogalerie (1)

20. června 2009

Centrum Dolních Břežan ozdobí unikátní park o výměře přes 6 ha


V Praze / Dolních Břežanech 18. června — Mezi obce, které vsadily na hodnotnou zeleň jako součást své urbanistické koncepce, patří bezesporu Dolní Břežany. Stávající rezidenti obce i budoucí obyvatelé dokončovaného projektu obytného náměstí Centrum Dolní Břežany se již brzy budou moci těšit z nového centrálního městského parku o celkové výměře přes 6 hektarů. „Park je řešen s cílem vytvořit příjemný prostor v centru obce, místo přirozeného setkávání s logickou přímou vazbou na novou zástavbu a dále na okolí. Park nabídne místo k diskuzím, hrám, ke vzájemnému obohacování. Místo, kde je možné vystoupit z uzavřeného anonymního prostředí,“ vysvětluje autor projektu, zahradní architekt Zdeněk Sendler. Na vlastní oči se o naplňování této vize budou moci přesvědčit zájemci, kteří se v sobotu 20. června zúčastní Dolnobřežanského slunovratu na novém náměstí, jehož součástí je i Den otevřených dveří projektu Centrum Dolní Břežany. 

Celý prostor, sahající od náměstí až ke Zbraslavskému údolí, tvoří dva vzájemně propojené parky, z nichž každý má svou charakteristickou koncepci. Přímo na náměstí navazuje park Keltský, jehož centrální část bude tvořit travnatá plocha s pravotočivou kamennou spirálou a množství vzrostlých stromů. Jak i samotný název napovídá, téma parku čerpá ze zdejší minulosti a použitá symbolika odkazuje na bohatou keltskou historii tohoto místa. Všudypřítomnou zeleň doplní také dvě vodní plochy, z nichž jedna představuje úplně nové jezírko a druhá vznikne po odbahnění a rekultivací části původního rybníka.

Na Keltský park dále navazuje park Mlynářský, který bude mít zcela odlišný charakter. Jeho dominantou se stane Mlynářský rybník a přilehlá olšina s přirozeným mokřadem. Park se stane také hojně vyhledávaným místem aktivního odpočinku. Kromě skateparku a streetballového hřiště, které ocení především mladší generace, zde bude několik dětských hřišť a zpevněné a upravené stezky pro cyklisty i pěší výletníky. Plánovaný amfiteátr nabídne také jedinečnou možnost spojení kultury s přírodou. Navíc má obec v úmyslu z Mlynářského rybníka udělat místo pro sportovní rybolov. Regenerace urbanizované krajiny na parkově upravené plochy bude z části financována z operačního programu Životní prostředí, výstavby hřišť v parcích z regionálního operačního programu Střední Čechy.

„Projekt rozsáhlých parkově upravených ploch veřejné zeleně v samém centru obce patří k důležitým pilířům rozvoje Dolních Břežan a bezprostředně navazuje na již zrealizovaný projekt výstavby náměstí. Po dokončení obou projektů budou mít Dolní Břežany plnohodnotné centrum obce, které bude nabízet vyváženou kombinaci bydlení, služeb a možností pro trávení volného času,“ říká starosta Dolních Břežan Věslav Michalik. Projekt obytného náměstí s deseti polyfunkčními budovami - Centrum Dolní Břežany - je zasazen do samého středu obce. Komfort bydlení umocňuje rozšíření nabízených služeb firmami, které budou sídlit v komerčních prostorách na náměstí. Samotné náměstí bude protkáno množstvím rozličných obchodů a obchůdků od masny, květinářství, přes vinný dům a kavárnu až po cestovní kancelář a v neposlední řadě nedávno otevřený supermarket TESCO Express, či pobočku České spořitelny. Rodiny s dětmi ocení také nové mateřské centrum s bazénem pro dětské plavání.

Pro realizaci vize nového centra obce došlo ke spojení soukromého a veřejného sektoru: investorem je česká společnost Centrum Dolní Břežany, s.r.o., kde má 75% podíl český soukromý investor, 20 % náleží Arcibiskupství pražskému a 5 % připadá obci Dolní Břežany. Projekt náměstí zahrnuje 9 obytných domů s komerčními prostorami v přízemí a 1 bytový dům se společenským a konferenčním sálem a výhledem do rozlehlého parku. Celkově nabídne 157 bytů a 21 řadových domů.

Architekti se při realizaci inspirovali současnými trendy, aniž by ignorovali smysl pro tradici a klasické zpracování. Vzhledem k tomu, že si na podzim občané Dolních Břežan v referendu odhlasovali výrazné omezení další bytové výstavby v obci, jedná se o jeden z posledních bytových projektů v této lokalitě. Více na www.dolnibrezany.eu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*