Desetina území Prahy změnila svůj účel, Arnika zpracovala přehlednou databázi

Přes tisíc změn pražského územního plánu mohou zájemci najít v nově spuštěné a přehledné databázi, kterou sestavilo sdružení Arnika. Jde o ty, jež pražské zastupitelstvo řeší nebo řešilo od roku 2004. Celková plocha změn dosahuje 40 kilometrů čtverečních, což je rozloha zhruba tisíce Václavských náměstí. Navíc ovlivňují kvalitu života i hodnotu nemovitostí. Arnika nabízí poškozeným Pražanům, kteří chtějí účelovým změnám bránit, právní pomoc. Vznik databáze podpořil Fond Otakara Motejla.
Databáze je volně přístupná na http://zmenyprahy.cz


Obsahuje celkem 1056 změn. Z nich bylo dodnes 445 změn schváleno a 435 zamítnuto. Zbytek, tedy 176 projektů, je takzvaně živých. V následujících měsících by o nich mělo hlasovat zastupitelstvo. Během schvalovacího procesu se ke změnám mohou vyjádřit občané.

„Situace je neúnosná. Pražské zastupitelstvo schvaluje změny územního plánu na každém zasedání. Obyvatelé města přitom nemají šanci se dozvědět, co se vlastně chystá a jaký to bude mít dopad na kvalitu jejich života a hodnotu nemovitostí. Naše databáze kromě popisu změn obsahuje i informace, jestli a jaké dopady mohou přinášet. U více než poloviny změn musíme bohužel konstatovat, že mají na životní prostředí vliv negativní,“ říká odborník na územní plán Martin Skalský z Arniky.

„Ačkoli zastupitelé některé problematické změny schvalují, my jsme přesvědčeni, že je to v rozporu se stavebním zákonem a doporučujeme občanům, aby se bránili. K tomu jim nabízíme bezplatnou právní pomoc,“ říká právnička Vendula Zahumenská, která řídila tvorbu databáze.

V režimu změn se dnes projednává přes sto padesát projektů. Jejich přehledný seznam ale magistrát nemá. Nevládní organizace se obává, že další mohou být skryty v magistrátních skříních. Arnika odhaduje, že až za polovinou z nich stojí tlaky kmotrů. Žádají často o zástavbu zemědělské půdy nebo zelených ploch, která by poškodila životní prostředí. Nejnověji na hranici Dalejského údolí, na Vidouli nebo Dívčích Hradech.

„Už několik let požadujeme po magistrátu, aby zveřejnil oficiální přehledný seznam změn územního plánu. Když stovky zaměstnanců magistrátu nemají na informování lidí čas, případně nemají z různých důvodů zájem, zpracovali jsme databázi změn územního plánu sami. Náměstek primátora Tomáš Hudeček na poslední schůzce uvedl, že ani on nemá kompletní seznam změn k dispozici. Na úřadě je prý nepořádek a dokumenty nejsou pohromadě. Před pár týdny sice magistrát spustil nový web. Ten ale obsahuje čtyři tisíce položek a projekty, o kterých se skutečné jedná, tak pouze ukrývá v nepřehledné změti technických dat,“ dodává Skalský

„Pohled na magistrátní web napovídá, že hlavním záměrem jeho tvůrců bylo dostát formálním požadavkům na podávání informací. Smysl přehledu změn územního plánu bych však měl být jinde. Měl by umožňovat občanům, aby se zapojovali do veřejného dění a mohli ovlivňovat změny, které se jich týkají. Řada detailů webu Arniky, konkrétně návodný vyhledávací formulář, viditelnější stránkování, přehlednější zobrazení detailu změny či uživatelsky přívětivá mapa, napovídá, že v tomto ohledu bude web zmenyprahy.cz užitečnější,“ zhodnotil nový web odborník na on-line komunikaci Jan Böhm.

„Věříme, že databáze bude pro občany Prahy užitečným pomocníkem. Projekty zabývající se tvorbou územních plánů a to právě s důrazem na aktivní účast občanů v rámci rozhodovacích procesů na obecních úřadech, radnicích či magistrátech dlouhodobě podporujeme. Důležitá je aktivní účast občanů, kteří by měli být vnímáni jako přirozený partner, který má svobodný přístup k informacím,“ říká manažer Fondu Otakara Motejla Jiří Knitl. Fond na tento projekt přispěl částkou sto tisíc korun.

O kterých změnách územního plánu se bude hlasovat na zastupitelstvu 21. března?

Z 2459/00 – Urbanizace Záběhlic, založení obytné čtvrti a městského parku
Záměr předpokládá zachování zeleně v současném rozsahu, další parkové plochy se doplní. Cílem je udržet budoucí výstavbu v přiměřeném poměru k nezastavěným plochám.
Z 1147/06 – Administrativní objekt u stanice metra Roztyly
Záměr je součástí širšího projektu Velké Roztyly, kdy mají být hustou zejména administrativní zástavbou zcela využity dosud volné pozemky táhnoucí se od stanice metra ke Kunratickému lesu.
Z 2754/00 – Změna dopravy v ulici v Holešovičkách
V souvislosti s výstavbou tunelu Blanka hrozí přesun dopravní zátěže do jiných částí Prahy. Cílem změny je hledat řešení pro oblast Holešovice a Povltaví.
Z 2742/00 – Revitalizace Nuselského pivovaru
Záměr počítá s využitím brownfieldu – dnes již nefunkčního pivovaru – k novým účelům.

Zastupitelstvo zasedá od 9 hodin v jednacím sále Nové radnice na Mariánském náměstí.
K jednotlivým bodům mohou vystoupit také občané Prahy, pokud se před zahájením projednávání daného bodu písemně přihlásí do diskuse.

Statistika schvalování změn
Podoba webu
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*