Designblok — Prague Design and Fashion Week oslaví letos 15 let!

Designblok – týden designu a módy slaví v roce 2013 patnáctileté výročí. První ročník proběhl na podzim roku 1999 a mezi jeho prvními účastníky byla Vitra, Konsepti, BeldaFactory, nebo Klára Nademlýnská. Už z tohoto výběru je patrné, že kromě špičkového produktového designu byl od začátku přítomen i šperk, nebo móda. Přestože počet vystavujících za těch 15 let vzrostl ze 14 na více než 200 a počet návštěvníků ze stovek na desetitisíce (1 000 návštěvníků v roce 1999, 42 000 v roce 2012), základ Designbloku zůstává nadále stejný: důraz na vyběrovost a kvalitu představovaných produktů, mezinárodní marketingový a obchodní dopad, permanentní úsilí o propojování tvůrčích složek s výrobou a prodejem, stejně jako podpora mladých talentů a škol.


Téma letošního Designbloku

Designblok tak za patnáct let svého trvání představil stovky nových produktů, kolekcí a solitérů. Mnohé z nich stále používáme či nosíme, řada z nich se dodnes vyrábí, některé jsou součástí sbírek světových muzeí a z některých se staly ikony. A právě ikony budou tématem jubilejního patnáctého výročního Designbloku.  Ikony ve smyslu věcí, které stále obdivujeme, ke kterým se vracíme, předmětů mající v sobě genialitu nápadu, silný příběh nebo jen pohled na ně, či vzpomínka v nás vyvolávají silné emoce.

“Když jsme se zamýšleli nad patnáctiletou historií Designbloku a prohlíželi si náš archiv fotografií a katalogy uplynulých ročníků, našli jsme v nich řadu věcí, které v nás vyvolaly silnou odezvu. Nakonec jsme se rozhodli téma Ikon zvolit pro celý Designblok. Kromě produktů, které mnohdy definovaly výraz konkrétních výrobců či obchodů, můžeme pak chápat jako ikony i jejich tvůrce, kteří se v průběhu let ikonami stali prostřednictvím své práce, ” říkají k tématu kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek, jejichž pohled na patnáctiletou historii Designbloku se odehraje právě prosřednictvím ikon, a to ve stejnojmenné výstavě, kterou připravují pro Superstudio Designbloku.
tisková zpráva


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*