Developeři zatím nemají o autorizované inspektory zájem

Developerské firmy zatím v praxi téměř nevyužívají služeb autorizovaných inspektorů. Povolování staveb řeší zatím tradiční cestou přes stavební úřady. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi developery.

Instituci autorizovaných inspektorů zavedl nový stavební zákon platný od ledna 2007. Jejím účelem mělo být především urychlení procesu stavebního řízení.
Předseda Koordinační rady pro autorizované inspektory a prorektor ČVUT Miloslav Pavlík původně předpokládal, že například pro developery, kteří staví opakovaně stejné stavby, bude výhodné mít „svého“ specializovaného inspektora. Podobný názor sdílela také mluvčí České komory architektů Markéta Pražanová. „Na jednodušší stavby typu malého rodinného domu si s největší pravděpodobností nebudou služby inspektora objednávat, protože je to ekonomicky náročnější,“ řekla již dříve.
Nikdo z developerů oslovených ČTK však využívání služeb inspektorů nepotvrdil. „Zatím je nevyužíváme,“ řekl ČTK výrobní ředitel společnosti Finep Michal Martínek. Stejnou zkušenost potvrdil i mluvčí firmy Ekospol Karel Zeman.
Investoři jsou navíc skeptičtí ke skutečnému efektu této instituce. „Podle mého názoru to žádné velké urychlení povolovacího procesu nepřineslo. Počet dotčených orgánů onoho schvalovacího procesu je totiž v podstatě stejný,“ uvedl manažer projektu Central Park Praha Josef Raboch. „Jde tedy spíše o změnu v terminologii, v názvosloví, než o praktické změny,“ dodal.
V rozporu s původními předpoklady se Raboch domnívá, že smysl inspektorů může být spíše v případě malých staveb než u velkých projektů.
Autorizovaný inspektor má například technicky ověřovat projektovou dokumentaci, její úplnost a správnost, technickou proveditelnost, dodržování obecných technických požadavků na výstavbu a dalších parametrů.
V těchto bodech podle Pavlíka nejde o činnost odlišnou od praxe stavebních úřadů. „Na rozdíl od referenta však při zjištění nesrovnalostí nemusí zastavit řízení, ale vyvine úsilí k tomu, aby došlo k odstranění případných chyb a plynule se pokračovalo ve schvalovacím procesu,“ dodal v rozhovoru pro Českou komoru architektů.
Hodinová sazba za práci autorizovaného inspektora je 1000 korun. Je volbou investora, jestli se obrátí na stavební úřad nebo využije služeb inspektora. Těch mohou využít u staveb, které mají vydané územní rozhodnutí, vyřízeny námitky a doloženy všechny náležitosti. Podle sdělení odboru stavebního řádu ministerstva pro místní rozvoj je v současnosti v Česku 68 autorizovaných inspektorů.

 

Zdroj: Zpráva ČTK, Daniel Novák vju, 3. června 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*