Fotogalerie ke článku (12)
Situace
Místo: Plzeň-Roudná, ul. Na Hrádku
Architekt: SPORADICAL, s. r. o. — Aleš Kubalík
Generální projektant: CIAS Design, s. r. o.
Statika: Karel Eliášek
Projekt přístupové komunikace: Čeněk Stehlík
Geodet: Geo-Hrubý, spol. s r. o.
Geolog. průzkum: GEKON, s. r. o.
Dodavatel: Zdeněk Řehák — Stavební a projektová firma, Plzeň
Projekt pro stavební povolení: 06/2003
Realizace: 03/2004-10/2004
Plocha stavebního pozemku: 1950 m2
Zastavěná plocha: 100 m2
Celkový obestavěný prostor: 700 m3
Celková podlažní plocha: 165 m2
Celkové stavební náklady vč. DPH (dům): 3,2 mil. Kč
Náklady/m3 obestavěného prostoru: 4,5 tis. Kč
Fotografie: Petr Dobiáš, Aleš Kubalík
Autorská zpráva
Mladý pár přišel na podzim r. 2002 s úžasným pozemkem — plošinou na skalním masivu, nad prudkým jižním svahem (převýšení v rámci hranic stávajícího oplocení je 19,86 m), se spoustou zeleně, s panoramatickým výhledem do okolí, na okraji historické části města.
Představa stavebníka o vlastním bydlení byla velmi sympatická, ekonomická náročnost objektu vyplývající z objemového omezení daného charakterem pozemku byla podobná finančním možnostem investora.
Pozemek je dle platného Územního plánu města Plzně určen pro zahrady, kde lze k dominantní funkci okrasné a užitkové zahradní kultury povolit doplňkovou funkci rekreačního objektu. Zastavěná plocha tohoto objektu závisí na velikosti parcely a v tomto případě je max. 100 m2 (včetně vestavěné garáže), max. podlažnost objektu je jedno podzemní a jedno nadzemní podlaží plus využitelné podkroví. Severojižní osu území tvoří terénní zářez, kterým zřejmě kdysi vedla úvozová cesta. Úvoz jsme rozšířili a jeho trasu použili pro přístupovou komunikaci.
Pozemek je prohlášen archeologickou nemovitou kulturní památkou, takže před stavbou proběhl na ploše stavby záchranný archeologický výzkum.
Dům — rekreační objekt určený k bydlení — , je nepodsklepená dvoupodlažní dřevostavba s pultovou střechou.
Kostra ze smrkového řeziva, která je osazena na monolitické základové desce, je ztužena ve svislém i vodorovném směru záklopem z OSB desek. Část neopláštěných nosných prvků je z požárně bezpečnostních důvodů lepená.
Obvodové stěny jsou vyplněny 160 mm minerální vlny mezi sloupky. Hlavní prostory interiéru jsou opláštěny bukovou překližkou ošetřenou olejem. Pokoje a vedlejší místnosti mají sádrokartonové stěny.
Nad hlavním obytným prostorem v 1. NP je strop bez podhledu, s odhalenou trámovou konstrukcí a záklopem. OSB desky jsou použity i pro podhledový záklop střechy v patře, kde zůstává přiznán sklon střechy. Obytný prostor v přízemí má smrkovou podlahu napuštěnou olejem. V ostatních obytných místnostech je položen koberec na suchou skladbu podlahy. V provozních místnostech je použita dlažba.
Provětrávaná fasáda je obložena vodovzdornou překližkou v kombinaci s palubkami, obojí ošetřeno lazurou s pigmentem. Severovýchodní fasáda je opláštěna Cetris deskami, které budou sloužit jako podklad pro budoucí zelenou stěnu.
Dům je vytápěn dřevoplynem (zplynovací kotel s účinností 85 % je zálohován el. kotlem).
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,