Dřevostavba, nebo cihlová stavba?

Dřevostavby zažívají boom. Přesto se stále najde dost odpůrců, kteří je nepovažují za plnohodnotné domy. Opak je ale pravda. Dřevostavby mohou s těmi klasickými z cihel a betonu směle soupeřit. Přečtěte si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Možná je dřevostavba tou pravou volbou i pro vás. 

Cena
Dřevostavby jsou obecně levnější než zděné domy, a to až o stovky tisíc korun. Kromě ceny materiálu je třeba brát v potaz i účty od řemeslníků. Pro stavbu zděného domu je potřeba dostatek znalostí a zkušeností, které si řemeslníci nechají zaplatit. Zatímco dřevostavbu si kdejaký domácí kutil postaví sám. Jednotlivé části stavby, které připraví specializovaná firma,  stačí poskládat za pomoci obyčejného nářadí, které je k sehnání v každých stavebninách

Čas
V otázce času potřebného k výstavbě jasně vede dřevostavba. Na rozdíl od zdiva nevyžaduje žádné zdlouhavé procesy – nemusí schnout beton, nemusí vymrznout přes zimu a nevyžaduje technologické přestávky. Hrubou konstrukci dřevostavby můžete mít hotovou prakticky do 3 týdnů. Stavba zděného domu bude i profíkům trvat přinejmenším několik měsíců.

Životnost
Zdivo se opravuje snáz než dřevo. Do zděných domů budete moci také více zasahovat, zatímco u dřevostaveb jste limitováni nosnými dřevěnými sloupy. Obecně ale platí, že o co se nestaráte, to zchátrá – ať jde o zdivo, nebo o dřevo. 

Na životnosti domu se více než materiál podepíše způsob stavby. Pokud nebudou dodrženy správné technologické postupy, brzy vám může na hlavu spadnout jak dřevostavba, tak zděný dům. 

Ekologie
Z pohledu ekologie opět vyhrává dřevo. Na rozdíl od cihly jde o obnovitelný zdroj a jeho zpracování je k životnímu prostředí výrazně šetrnější. 

Náklady na vytápění
Náklady na vytápění dřevostaveb jsou v průměru o 30 % nižší než náklady na vytápění zděných domů. V dřevěných stěnách se teplo hromadí jen v omezené míře, a proto se pokoje ve dřevostavbě vytopí rychleji. Na druhou stranu z nich teplo uteče dřív než ze zděných místností. Navzdory tomu jsou ale náklady na provoz dřevostaveb stále nižší. 

Ať už se rozhodnete tak, či onak, kutilská práce vás nemine. Každý majitel domu by měl být vybaven alespoň tím základním nářadím. Projděte si online stavebniny a zjistěte, co vám ještě chybí. 

komerční prezentace

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*