Dřevostavba uprostřed zeleně

Pozemek se nachází na poměrně strmém jižním svahu s panoramatickými výhledy do údolí. V návrhu jsme respektovali vzrostlé stromy, jejichž koruny rámují stavbu a výhledy z ní. Hmota domu reaguje na terén – vznikl tak terasovitý koncept v třech výškových úrovních. Jižní fasády jsou velkoryse proskleny, vnitřní prostory jsou rozšířeny o terasy.
Na nejnižším vstupním podlaží je umístěno zádveří a sklad, přesah střechy tady vytváří kryté stání pro auta. Přímé schodiště prochází všemi úrovněmi domu. Střední podlaží, odkud je přímý výstup na terén, představuje klidovou část s dětskými pokoji, ložnicí rodičů a s odpovídajícím hygienickým zázemím. Na nejvyšší úrovni domu se nalézá denní část – kuchyně spojená s jídelnou a obývacím prostorem. Dispozici podlaží doplňují pokoj pro hosty, koupelna, komora a zadní terasa se vstupem do domu z nejvyšší úrovně terénu a zahrady. Interiér s dubovými podlahami a bílými povrchy stěn ve všech místnostech působí vzdušně a prostorně díky subtilnímu zařízení ve světlých odstínech a přirozenému světlu. Vytápění zabezpečuje elektrické topení v kombinaci s krbovými kamny.

Vzhledem k terasovitému konceptu stavby byla použita sloupková dřevěná konstrukce. Střecha je pultová s plechovou krytinou, fasáda má vertikální obklad z modřínových palubek. Zevnějšek domu přirozeně stárne, okolní stromy a zeleň vyrůstají – dům se čím dál víc stává součástí místa a vypadá, jakoby tady stál odjakživa. Plní tak přání klientů bydlet moderně, ve zdravém prostředí a ve stavbě s respektem ke geniu loci.

Autorská zpráva
Foto: Milan Hutera


Autor: Prodesi – Ing. arch. Václav Zahradníček, Ing. arch. Jakub Loučka 
Dodavatel: Domesi, s. r. o.
Užitná plocha: 146 m2, terasy 96 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*