Dialogy: Philip Ursprung a Karin Sander

Výuka umění pro architekty: Manifest

V květnu přivátá spolek Kruh v rámci celoročního cyklu přednášek DIALOGY dva zahraniční hosty, pedagogy prestižní školy architektury ETH Curych. Dialog historika umění a architektury Philipa Ursprunga s německou konceptuální umělkyni Karin Sander bude spolek vysílat online ve čtvrtek 6. května od 19.30 na svých facebookových stránkách a stránkách CAMP-Centra architektury a městského plánování. 

V roce 2021 zve spolek k přednáškám nejzajímavější hosty, kteří v Kruhu za posledních dvacet let vystoupili, aby před jejich publikum předstoupili znovu a rozšířili svou prezentaci o jiné pro ně inspirující osobnosti nebo osobnosti, s kterými by se oni sami rádi potkali. Pro květnový dialog pozvání přijal historik umění a architektury Philip Ursprung, který v Kruhu vystoupil v roce 2014 s přednáškou „Stavěné obrazy: Herzog & de Meuron“. Ursprung působí jako profesor na známé ETH v Curychu a mezi lety 2017-2019 vedl tamější katedru architektury. Jako partnerku k diskuzi nad současnými otázkami v architektuře si pozval německou konceptuální umělkyni Karin Sander, která je odpovědná za umělecké vzdělávání studentů katedry architektury na ETH Curych. Společný pražský dialog o propojenosti umění a architektury při studiu na vysokých školách hosté uvozují manifestem: 

„Výuka umění pro architekty“
„Umění a architektura se rozpadly. Výuka architektury přispívá k odcizení umění a architektury. Hlavní proud architektonických škol směřuje k technologii. Školy architektury se soustředí hlavně na digitalizaci, udržitelnost a plánování. Architektura zde není k tomu, aby sloužila. Je tady, aby změnila svět. Je čas znovu propojit architekturu s uměním a vnést do učebních osnov teorii, politiku a krásu.“

Philip Ursprung je profesorem dějin umění a architektury na ETH v Curychu. Studoval v Ženevě, Vídni a Berlíně. Vyučoval na Hochschule der Künste v Berlíně, na univerzitě v Curychu, na Columbia University v New Yorku a na Ústavu architektury v Barceloně. Byl hostujícím kurátorem Kanadského centra pro architekturu v Montréalu, autorem výstavy Herzog & de Meuron: Archeology of the Mind a katalogu Herzog & de Meuron: Natural History (2002). Mezi lety 2017–2019 vedl katedru architektury na ETH v Curychu.

Karin Sander je německá konceptuální umělkyně v současnosti žijící v Berlíně a Curychu. Studovala na Freie Kunstschule Stuttgart a na Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart.  Karin Sander ve svých dílech odkazuje na stávající situace a zabývá se jejich institucionálním a historickým kontextem. Od září 2007 je Karin Sander profesorkou základních principů designu, umění a architektury na ETH Curych. Je odpovědná za umělecké vzdělávání studentů katedry architektury.

Online přednášku Philipa Ursprunga a Karin Sander bude spolek Kruh vysílat z CAMPu ve čtvrtek 6. května od 19h30 na facebookových stránkách spolku KRUH a CAMPu. Dobrovolné vstupné na akci, které podpoří také činnost celého spolku, lze zakoupit v síti GoOut.

Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření.

Více informací najdete na www.kruh.info

podle podkladů pořadatele

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*