Digitální planetárium v Hradci Králové

Koncem března se v Hradci Králové rozběhla výstavba digitálního planetária. Nové planetárium bude stát u toho současného, které je nejstarším planetáriem v České republice. Nové digitální planetárium o celkové ploše přes 800 metrů čtverečních bude navazovat na prostory nynější hradecké hvězdárny. Nový objekt bude mít kruhový sál s nakloněným hledištěm s až stovkou sedadel. Speciální projekční plocha bude mít tvar polokoule. Ve dvou podlažích kolem kruhového sálu pak budou instalovány interaktivní expozice. Autorem projektu je Karel Schmied z ateliéru AKIA.


(ČTK) –
Stavba a vybavení planetária budou stát zhruba 100 miliónů korun. První návštěvníci do něj zavítají nejdříve koncem příštího roku. ČTK o tom informoval mluvčí hradeckého hejtmanství Imrich Dioszegi.

Stavba, která začala výkopovými pracemi, po dokončení nabídne kruhový sál s nakloněným hledištěm s až stovkou sedadel. „Speciální projekční plocha bude mít tvar polokoule a projekční systém bude pokrývat několika projektory celou její plochu. Návštěvníci se tak budou moci pokochat prostorovou projekcí hvězdné oblohy, ale i videofilmy z dalších vědních oborů,“ uvedl hejtmanův náměstek Otakar Ruml (KSČM).

Ve dvou podlažích kolem kruhového sálu budou expozice nazvané Mikrosvět – makrosvět a Energie – její formy a přeměny, které návštěvníkům představí nejdůležitější fyzikální jevy a jejich projevy v přírodě. „Věříme, že se podaří mimo jiné i zvýšit zájem mladé generace a široké veřejnosti o výsledky vědy a výzkumu, především v přírodovědných a technických oborech,“ dodal Ruml. Kraji se na vybudování planetária podařilo získat dotaci.

V hradecké hvězdárně funguje planetárium z roku 1958, které je nejstarším a také nejmenším podobným zařízením v zemi a technicky a prostorově už nevyhovuje. Hradeckou hvězdárnu ročně navštíví více než 50 000 lidí.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*