Dirk van den Heuvel: Jaap Bakema and the Open Society

28. 3. 2018, 19:00 hod
Galerie VI PER
, Vítkova 2, Praha 8

Galerie VI PER Vás srdečně zve na přednášku holandského historika a kritika architektury Dirka van den Heuvela, který představí osobnost architekta Jaapa Bakemy a jeho ideu otevřené společnosti. Kniha Jaap Bakema and the Open Society (Jaap Bakema a otevřená společnost), kterou van den Heuvel editoval a která vyšla v únoru tohoto roku, je první rozsáhlou publikací věnovanou holandskému architektu Jaapu Bakemovi, jeho myšlenkám a představám pro společnost.
V období po druhé světové válce se Bakema snažil přispět k budování pro demokratickou a otevřenou společnost. Jeho dílo, pedagogická činnost a texty spolu s mezinárodní přítomností jsou dokladem proměnlivosti sociálního státu a rolí, které architektura a plánování hrály při jeho výstavbě. Uprostřed probíhající neoliberální krize dneška a jejího konzervativního kulturního propadu získaly tyto myšlenky o otevřené společnosti opět na aktuálnosti, zejména ve světle současných debat o tom, jak zapojit občany do budování měst či jak vytvářet alternativy pro drolící se sociální státy. Bakemův odkaz funguje rovněž jako zrcadlo, které nás upomíná na radikální potenciál architektonických konceptů v jejich odhodlání věnovat se sociálním otázkám.

Jaap Bakema (1914–1981) byl jedním z hlavních představitelů poválečné avantgardy. Měl na starost přerod skupiny CIAM do Team 10, v Nizozemí patřil společně s Aldem van Eyckem a Hermanem Hertzbergerem k tzv. skupině Forum, která uvedla strukturalismus do architektury. Zároveň stál v čele jedné z předních architektonických kanceláří Van den Broek a Bakema v Rotterdamu, která byla zodpovědná za klíčové projekty té doby, jako je nákupní centrum Lijnbaan v Rotterdamu. V Německu se Bakema podílel na návrhu jedné z věží v berlínské Hansaviertel, radnice v Marlu či výzkumného komplexu firmy Siemens v Mnichově. Bakemu můžeme považovat za posledního představitele budování holandského sociálního státu a jeho měnících se zásad od univerzalistického přístupu k neoliberálnímu zvratu v 70. letech.

Dirk van den Heuvel je profesor na Technické univerzitě v Delftu. Je zakladatelem a ředitelem Jaap Bakema Study Centre na Het Nieuwe Instituut v Rotterdamu, společné výzkumné iniciativy TU Delft a Het Nieuwe Instituut. V roce 2017 obdržel stipendium Richarda Rogerse, udílené Školou architektury Harvardovy univerzity. Van den Heuvel byl kurátorem holandského pavilonu na Bienále architektury v Benátkách v roce 2014, kde představil výstavu Open: A Bakema Celebration. Kurátoroval také výstavu o holandském strukturalismu An Installation in Four Acts: Education, Ideals, Building, the City (Het Nieuwe Instituut, 2014) a přehlídku o architektuře domu jako paradigmatu architektonické disciplíny Changing Ideals: Re-thinking the House (Bureau Europa, Maastricht, 2008). Mezi jeho publikace patří: Jaap Bakema and the Open Society (Archis 2018), Architecture and the Welfare State (Routledge 2015, spoluautoři Mark Swenarton a Tom Avermaete), Team 10: In Search of a Utopia of the Present 1953–1981 (NAi Publishers 2005, spoluautor Max Risselada) a Alison and Peter Smithson: From the House of the Future to a House of Today (010 Publishers 2004, spoluautor Max Risselada). Společně s Madeleine Steigenga a Jaap van Triestem je autorem knihy Lessons: Tupker / Risselada. A Double Portrait of Dutch Architectural Education (2003). Van den Heuvel je editorem publikační řady DASH. Delft Architectural Studies on Housing (nai010publishers) a online magazínu pro architektonickou teorii Footprint. V letech 1993–1999 byl editorem holandského časopisu OASE.
Přednáška se koná ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království v ČR a Archis/Volume.
vipergallery.org
Akce na Facebooku

podle podkladů pořadatele

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*