Důl Hlubina v Ostravě čeká rekonstrukce

(ČTK) – Národní kulturní památku Důl Hlubina v ostravských Dolních Vítkovicích čeká rozsáhlá rekonstrukce. Za 192 milionů z bývalého černouhelného dolu vznikne výchovné, vzdělávací a také kulturně společenské centrum určené i pro aktivity neziskového charakteru. První návštěvníky přivítá takto upravený důl na začátku roku 2015. ČTK to řekla mluvčí projektu Eva Kijonková. Peníze na rozsáhlou obnovu areálu přímo sousedícího s například již zpřístupněnou vysokou pecí, z níž je dnes vyhlídková věž, získalo Sdružení Dolní oblast Vítkovice, ve spolupráci se sdružením Hlásím se k továrně. Z celkové sumy uvolní evropské fondy 85 procent, zbývající část pak stát.

Důl Hlubina (zdroj foto: zdarbuh.cz)
"Revitalizace promění stávající objekty v netradiční vzdělávací ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku, prezentační prostory nebo sály. Ty se stanou součástí městské a regionální vzdělávací infrastruktury. Fungovat budou symbolicky jako kdysi v nepřetržitém třísměnném provozu,"
vysvětlila záměr mluvčí.

Konkrétně se stavební práce dotknou budovy starých koupelen, kompresorovny, těžní věže, trafostanice, jídelny a skladu materiálně – technického zabezpečení. "Všechny památkově chráněné objekty zrekonstruujeme, připojíme na technické sítě i dopravní infrastrukturu a vylepšíme také okolní plochy, aby z nich vznikla zcela přirozená veřejná prostranství," doplnil člen předsednictva sdružení Dolní oblast Vítkovice Rodan Broskevič.

Celá Dolní oblast Vítkovic v posledních letech prochází velkou obnovou. Z průmyslového areálu se stává moderní zábavní a vzdělávací čtvrť. Bývalá vysoká pec, kde se tavilo železo, od loňského jara slouží jako naučná stezka a vyhlídková věž. Z VI. energetické ústředny vzniklo také loni interaktivní muzeum průmyslu a z bývalého plynojemu je nyní multifunkční aula. Právě na tyto objekty má být bývalý důl po obnově napojen.

Důl Hlubina (zdroj foto: zdarbuh.cz)

Areál by měl sloužit především k výuce technických, a tentokrát i humanitních oborů netradičním způsobem a v neobvyklém prostředí. Kromě seminářů by se v prostorách měly ale konat i neziskové akce, festivaly, koncerty či například výstavy. "Celková dramaturgie bude zaměřena na neziskové a nové aktivity rozvíjející místní nezávislou kulturu," vysvětlil projektový specialista ze sdružení Dolní oblast Vítkovice Karel Malík.

V současnosti se začíná s přípravou stavby, vybírá se její zhotovitel a technický dozor. Stavba pak odstartuje s největší pravděpodobností v dubnu. Důl Hlubina vznikl na pomezí Moravské Ostravy a Vítkovic v roce 1852. V té době se prudce rozvíjely hutě, výroba železa a rovněž těžba uhlí. Areál kromě samotného dolu zahrnoval i úpravnu, výrobu koksu a zařízení k výrobě surového železa. Poslední vozík s uhlím vyjel z Hlubiny na povrch 30. 6. 1992. Za dobu svého provozu bylo na dole vytěženo přes 47 milionů tun uhlí.

Doplněno Stavbaweb:
Důl Hlubina (Tiefbauschacht) byl založen roku 1852 S. M. Rothschildem. Dne 16. 11. 1931 k němu byl připojen důl Šalomoun, který se opět osamostatnil roku 1939. Původní název dolu byl 17. 7. 1946 změněn na Důl Bohumil Laušman, v únoru 1949 se vrátil k původnímu názvu Hlubina. 1. 1. 1958 byl k dolu Hlubina připojen důl Generál Jeremenko. Dne 1. 7. 1987 byly důly Hlubina a Ostrava sloučeny do jednoho podniku Důl Ostrava se samostatnými provozy.
Důlní pole mělo rozlohu 382 ha, otevřeno bylo třemi jámami do hloubky 1200 m na 12. patro. Těžba byla zastavena 30. 6. 1991 a jámy byly zasypány.

Více informací o historii dolu Hlubina včetně fotogalerie naleznete zde.

Virtuálně si důl Hlubina můžete prohlédnout zde.

Na stránkách hornického klubu nalezente
Vizualizace Národní kulturní památky – Dolu Hlubina – zde.

www.dolnioblastvitkovice.cz

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*