Dlouhý dům ve svahu

Pozemek v lokalitě Červený Kopec, který si mladý pár vybral pro výstavbu svého domu, je poměrně úzký s výrazným sklonem k jihu. To, spolu s přáním klienta zachovat volnou západní část pozemku pro přístavbu bazénu, značně ovlivnilo tvar domu.
Základní hmota stavby o půdorysu 6,2 x 22,2 m má podle podmínek regulačního plánu sedlovou střechu a stojí na uliční čáře. Ze západní strany k ní přiléhá tubus schodiště, který ve své jižní části přechází do zastřešení terasy. Fasády jsou sjednoceny bílou omítkou a doplněny okny, zábradlím a střešní krytinou světle šedé barvy.
Do domu se vstupuje v severním průčelí, kde je i garáž s prostorem pro umístění sportovního vybavení a technická místnost. Na vstupní halu navazuje šatna, do obytného prostoru o podlaží níže se sestupuje po schodišti, které ve své dolní části nabízí průhled do zahrady.  Obývací pokoj, jídelna a kuchyň sice tvoří jednu místnost, prostor jednotlivých částí je však jasně definován. Na ostrovní kuchyňskou linku navazuje spíž, vysoké skříně a volně stojící americká lednice jsou vestavěné do niky. Za kuchyní je umístěná prádelna, do které ústí shoz na prádlo, pokoj pro hosty s koupelnou a samostatná toaleta.
Ložnicová část skládající se z šatny, koupelny, ložnice rodičů a ložnice dětí je umístěna na úrovni vstupního podlaží. Zastřešení terasy u obývacího pokoje je na této úrovni využito jako terasa přístupná z šatny a dětského pokoje. Dětský pokoj je připravený na budoucí rozdělení na dvě místnosti.
Dům je vytápěn plynovým kondenzačním kotlem a termickými panely, kromě toho je tu také řízené větrání s rekuperací tepla.
Autorská zpráva
Foto: petrkostal.czAutor: ROSA – ARCHITEKT/Ing. arch. Michal Rosa, Ing. arch. Martina Rosová
Interiéry: Ing. arch. Martina Rosová
Plocha pozemku 918 m2, zastavěná plocha 157 m2, užitná plocha 209 m2

 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Děkuji. Opět po dlouhé době zdařilé využití komplikovanějších podmínek a svažitého terénu namísto obvyklého řešení |udělám pro dům na pozemku rovinu i za cenu opěrných zdí a navážek|.Jen tak dál!

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*