Autorkou projektu je Věra Machoninová.
Budova se stavěla deset let (1971 a 1981); po svém otevření byla označena za dům 21. století. V roce 2006 byla provedena rozsáhlá přestavba, zaměřená zejména na přístupnost (bezbariérovost).
Před 30 lety byl v Praze otevřen Dům bytové kultury
Praha 28. května (ČTK) – Dům bytové kultury, otevřený 29. května 1981 v Praze na Pankráci, si na trhu s nábytkem udržoval dlouhá léta jedinečné postavení. Budova, jíž navrhla architektka Věra Machoninová, se stavěla deset let a po svém otevření byla označena za dům 21. století.
Stavba v bezprostřední blízkosti stanice metra Budějovická, pro kterou se mezi zákazníky vžil pojem "débéká" (hovorově se jí ale říkalo například i "debilák"), má osm pater, na první pohled nicméně díky svému řešení vypadá podstatně nižší. V polovině 90. let prošla drastickou rekonstrukcí, při které byla zlikvidována většina originálního vnitřního vybavení, byla přejmenována na Prior a zařazena do stejnojmenné obchodní sítě. Ztratila tím zároveň punc nábytkářské speciálky.
Další rozsáhlá rekonstrukce tohoto architektonicky cenného a svou polohou atraktivního obchodního centra byla zahájena v roce 2006. Započala návratem ke jménu DBK (provozuje jej společnost DBK Praha), vytvořením nového loga a dům postupně proměnila v moderní nákupní galerii.
Doplněno Stavbaweb:
Více informací o stavbě naleznete na Wikipedii zde.
Tak už nám zase UNESCO vyhrožuje a "ochránci" památek jásají, "Zachráníme" památku tím, že ji celou předěláme a její autenticita…
Hlavně že jsme "světoví". Na Smíchově máme City, Na Knížecí office - jsme ještě vůbec v Čechách? Je mi z…
Všude tam budou jen samí krásní mladí lidé; komu je nad 45, má nadváhu nebo třeba pleš, bude vstup přísně…
Dobry den, mohu dostat kontakt na autora/architekta rekonstrukce? Dekuji,
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…