Nové brněnské centrum buddhismu.
Autorem architektonického návrhu je Martin Sladký ve spolupráci s Radkem Hálou, generálním dodavatelem stavby je firma Avanzo, a.s.
Brněnští buddhisté postavili v Divišově čtvrti meditační centrum
Brno 20. března (ČTK) – Brněnští buddhisté si v Divišově čtvrti vybudovali nové meditační centrum. Budova za 24 milionů korun nahradila jejich starší sídlo, které už nestačilo kapacitou. Jeho přestavbu a rozšíření znemožnily nevyhovující základy. Polovinu peněz na takzvaný Dům Diamantové cesty získali buddhisté z grantu, zbytek poskytla jako bezúročnou půjčku soukromá nadace. Dluh splácí prostřednictvím darů členové centra a příznivci z Česka i ciziny, řekla ČTK za brněnské buddhisty Markéta Blažejovská.
Budova centra v Trtílkově ulici se sálem pro 200 lidí je pojatá zcela moderně. "Architektonický design budovy odpovídá tomu, jakým způsobem buddhismus v současnosti funguje v západních zemích. Moderní lidé se zajímají o buddhistická učení a meditační techniky, nikoli o tibetskou kulturu. Nechtěli jsme proto meditační centrum stavět ve východním stylu, naopak jsme se přihlásili k tradici brněnského funkcionalismu," uvedla učitelka buddhismu Veronika Černá, jejíž přednáškou se centrum v pondělí otevře veřejnosti.
Počet zájemců o buddhismus a meditace v Brně rok od roku roste. Podle Černé lidem přestávají stačit materiální hodnoty, chtějí se rozvíjet a žít bohatý vnitřní život. Často jde o studenty vysokých škol, přicházejí však i rodiny s dětmi. "Vždy jsou to však lidé, kteří mají rádi svobodu a nezávislost. V našich centrech nemáme žádná omezení týkající se jídla, pití, rodinného ani pracovního života, nejde o mnišský směr buddhismu," popsala Černá.
Takzvaný buddhismus Diamantové cesty se do Evropy dostal z Tibetu v 60. letech. V Česku jde o nejrozšířenější směr mnohotvárného buddhistického učení. Rozvíjejí jej evropští učitelé, například Dán Ole Nydahl, jenž zanedlouho přijede do Brna. Na jeho přednášku, kterou z kapacitních důvodů nehostí nové centrum, ale sportovní hala Vodova, přijede 12. dubna asi tisícovka lidí z celé země.
Meditační centrum je pro zájemce otevřeno vždy od pondělí do čtvrtka ve večerních hodinách. V centru si mohou kromě meditací také půjčit nebo koupit knihu s buddhistickou tematikou. Dvakrát do měsíce se konají přednášky českých a zahraničních učitelů buddhismu, několikrát do roka centrum pořádá další kulturní akce, jako jsou festivaly a výstavy.
Doplněno Stavbaweb:
Projekt – výkresy nového meditačního centra naleznete zde,
vizualizace zde.
Podrobnější informace o projektu zde.
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…