Dům inspirovaný lesem

Jednoduchý přízemní dům má půdorysný tvar písmene L, obě ramena se otevírají do zahrady. Z kratšího ramene vystupuje kuchyně, která je funkčně i prostorově napojena na obývací část, terasu a zahradu. Hlavní hmoty jsou zastřešeny celistvou obloukovou střechou o malém sklonu s přesahem – na východní straně pozemku přesah kryje terasu, na západní vytváří přístřešek pro osobní automobily se zelenou střechou. Výška hřebene je 3,65 m. Střechu domu podporují sloupy, vytvořené z kmenů stromů.

Konstrukční systém: masivní dřevěné panely, pohledové i skryté krokve, dřevovláknitá tepelná izolace.


Rozhovor s majitelem domu
Někteří odborníci kritizují větší vzdálenost kuchyně od hlavního vstupu – máte připomínky k dispozičnímu řešení?
Vůbec nám to nevadí, naopak nám vyhovuje, že je kuchyň blízko terasy. Chtěli jsme co nejvíce času trávit venku a to se nám splnilo. Navíc žena s námi může být v kontaktu i při vaření, což by v případě kuchyně na druhé straně domu nešlo. Jediný nedostatek, který v souvislosti s dispozicí vyplynul, je toaleta přímo naproti francouzským dveřím vedoucích na terasu. Při otevřených dveřích je na ni vidět od sousedů, což není zrovna příjemné. V podstatě nám to ani nevadí, jde pouze o pocit, který jsem nakonec vylepšil dvoumetrovým fíkusem.

Jak se vám osvědčil světlovod v chodbičce před ložnicemi?
Skvěle, dokonce funguje, když venku svítí měsíc.

Kvůli rozpočtu jsme zkrátili přesah terasy. Nyní tu sedím s vámi a vidím, že to doopravdy nestíní dokonale. Plánujete s tím něco udělat?
Koupil jsem velký slunečník, mysleli jsme i na popínavé rostliny. Ale nechceme si zakrývat výhled, a také bych nerad, aby z popínavek opadávalo listí. Uvažovali jsme také o listnatém stromu, ale pro ten je naše zahrada malá.

Říká se, že dřevěná konstrukce neakumuluje teplo, proto v ní bývá přes zimu zima a v létě vedro. Také jsem slyšela výtku, že konstrukce dřevostavby praská. Jaké jsou vaše zkušenosti?
V zimě tu bylo teplo a během slunečních dní, které na podzim byly časté, máme v domě perfektní teplotu. Má to výhodu, že všichni v okolí alespoň navečer už topí, ale my ještě ne. Samozřejmě letos v létě, když byly tropy, bylo vedro všude a všem. Dělal jsem to jako Chorvati. Ráno jsem otevřel celý dům a nechal jsem dovnitř proudit studený vzduch, pak jsem zatáhl rolety a zavřel dveře.
Praskání domu žádné neslyšíme, praská jen náš starý nábytek.

Jakým způsobem používáte vzduchotechniku? 
Vzduchotechnika fungovala báječně celou zimu. Je pravda, že trvalo asi dva týdny, než jsme si zvykli správně používat rekuperaci. Bylo pro nás zvláštní neotevírat okna, která musela zůstat zavřená. Když jsme přestali topit, vzduchotechniku jsme vypnuli. V létě jsme větrali okny, hlavně v noci.
To, že vzduchotechnika pracuje jak má, dokazuje fakt, že mohu v domě kouřit dýmku. Nejlépe se to pozná ráno v ložnici, kde máme stále čerstvý vzduch a příjemně. Hlavní program funguje tak, že vzduchotechnika deset minut větrá a padesát minut spí. V koupelně, na záchodě a u digestoře máme možnost ji spustit mimo nastavený program. To potom odtahuje vzduch 8 minut, což je celkem dlouhé a také hlasité, ale chystáme se to ještě upravit. Jinak je vzduchotechnika velmi tichá a prakticky neslyšná, zejména samotnou jednotku vzduchotechniky neslyšíme vůbec.

Dalším argumentem proti dřevostavbám bývá horší akustika. Vnímáte v tomto směru nějaké problémy?
Vůbec ne. Jen někdy manželka, když spí v ložnici a já se dívám v obýváku na televizi, chce, abych ztlumil zvuk, že ji to ruší. Domníváme se, že se zvuk šíří právě vzduchotechnikou, těmi větracími mřížkami. Určitě ale ne skrz konstrukce.

Z předešlého bydlení máte zkušenost s klasickou zděnou stavbou. Myslíte si, že budete mít menší náklady na údržbu?
Pevně v to věřím. Snažili jsme se zvolit co nejvíce bezúdržbová řešení. Proto zde máme cihličky, sibiřský modřín a okapy, které se nenatírají. Zbývá tu vlastně jen sekání trávníku. 

Je vidět, že dřevo v exteriéru už z části zešedlo…
Ano, terasa zešedla a barevně se spojila s šedými kmeny. Z počátku se mě známí ptali, proč jsou ty kmeny šedé. Člověk si musí chvíli počkat, aby zjistil, že je to dobré.

Jaká je údržba kačírkové střechy?
Zatím žádná. Okapy jsme také ještě nečistili, vše odtéká bez problémů. Ale jsme spolu přeci domluveni, že až na té střeše začne něco růst, přijedete vytrhávat břízky. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*