Dům Loď

Dům na břehu přehrady Jesenice jsme navrhli pro rodinu se dvěma malými dětmi. Majitelé jsou vášniví jachtaři, místo u vody bylo jejich snem. Láska k lodím byla od počátku tématem i pro dům. Věděli jsme, že nestačí doplnit ho molem a malou loděnicí. Hledali jsme motiv, který bude symbolizovat podstatu lodní konstrukce, ponese v sobě velkorysost i klidnou jistotu stability. Materiálovým východiskem se stalo dřevo, které propojuje tradici lodního stavitelství s intimitou domácí atmosféry.
Měkké křivky dřevěných vazníků překlenují rozpon o délce 18 m, pod sebou uvolňují plynoucí prostor. Ten je frázován vloženými boxy zázemí, obsluhujícími obytnou část. Rytmus nosníků v modulu jednoho metru prostupuje celým domem a je základem pro vnitřní strukturu dispozice. Dům je podélně otevřený, prostor prochází domem z interiéru do exteriéru. Jižní prosklené průčelí otevírá interiér širokému výhledu na hladinu přehrady. Venkovní paluby – terasy – navazují na obytnou část, díky velkorysému posuvnému prosklení a protažení nosníků do exteriéru je hranice téměř nečitelná. Dům pluje na hraně pevniny a jezera. Chce být bezpečným útočištěm pro své obyvatele, ale zároveň místem prostoupeným zážitkem z dalekých námořních cest.

Autorská zpráva

Autoři: Ing. arch. Boris Redčenkov, Ing. arch. Prokop Tomášek, Ing. arch. Jaroslav Wertig; spolupráce Ing. arch. Erik Hocke

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*