Dům mnoha tváří

Rodinný dům jako prostor pro bydlení je specifickou stavbou, kde je potřeba ve vyvážené formě sjednotit nejen požadavky lidí, kteří se v něm chystají bydlet, ale zároveň místo a kontext, v němž stojí. Právě návrh tohoto rodinného domu je výsledkem propojení dvou na první pohled nemožných řešení. Hmotová koncepce vychází ze dvou základních podmínek: jednou bylo přání investora mít jednopodlažní rodinný dům, druhým důležitým hlediskem je okolní zástavba se sedlovými střechami, které tvoří příjemný pocit, že je tato část obce přirozeně formována historií. Tento charakter prostředí jsme se snažili zachovat. Důležitým prvkem při umístění a návrhu domu hrál také starý statný strom, který vytváří dojem pevného bodu, kolem něhož se vše točí. Strom pomyslně rozděluje zahradu na dvě části a v kompozici s domem tvoří příjemnou souhru mezi přirozeným a člověkem vytvořeným prostředím.

Objekt se nachází na zahradě, která byla ještě donedávna zastavěna starším zděným domem se sedlovou střechou. Ten byl odstraněn, na jeho místě vznikne novostavba. Parcela je přímo napojena na vedlejší komunikaci, která je z druhé strany ohraničena řekou Lubinou a místními lesy.
Hmota domu je koncipována ze vstupního pohledu jako dům se sedlovou střechou, přičemž v druhé části je dům navržen se střechou valbovou, která napojením na sedlovou střechu vytváří příjemné zákoutí terasy spojené s obývacím prostorem. Na hlavní příjezdovou komunikaci navazuje kryté stání pro dvě auta s menším úložným prostorem pro zahradní nábytek a nástroje.
Stavba je vyvýšená o 40 cm od okolního terénu tak, aby byla ochráněna proti případným záplavám. Vstup do domu je přes kryté závětří střechy, ze zádveří se vchází do společné komunikační části. Tato část domu tvoří hlavní komunikační jádro do soukromé i do společenské části. Nachází se zde vstup do odděleného WC, technické místnosti a do spíže, prostor je zakončen rozhlehlým prostorem obývacího pokoje s kuchyní a jídelním koutem. Z tohoto prostoru se přes úzké schodiště, které je součástí vestavěné knihovny, vejde do podkrovní části, která slouží především jako prostor pro odpočinek. Je zde navržen také pracovní kout. Okno ve šítu umožňuje výhled do krajiny a nabízí tak jiný úhel pohledu do okolní přírody. V druhé části domu se nachází osluněná chodba k dětským pokojům a ložnici se šatnou.
K objektu byl navržen také sklep, který je rozdělen na dvě části (mokrou a suchou). Jeho střecha je v úrovni terasy, mohou se na ní pěstovat bylinky nebo sukulenty.

Dům je navržen jako rámová dřevostavba, vyplněná minerální vatou. Střecha se skládá ze dvou částí. Objekt rodinného domu je zateplen minerální vatou s bílou omítkou. Pro zastřešenou část terasy je navržen dřevěný modřínový obklad. Krytina střechy je navržena jako plechová. V objektu jsou navrženy eurookna s izolačním trojsklem. Vnitřní podlahy jsou navrženy v odstínu dřeva (vinyl), jako dřevěný obklad jsou použity smrkové palubky. Vytápění je navrženo kombinované podlahové topení s krbovou vložkou.

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*