Dům na Balatonu

Městečko Balatonboglar patří k největrnějším místům Maďarska, síla větru tu dosahuje až 100 km/h. Proto bylo třeba při projektování rodinného domu věnovat pozornost výběru fasády, která by tak extrémním podmínkám odolala. 

Volba padla na svitkový plech PREFALZ od spoelčnosti PREFA Aluminiumprodukte v elegantním odstínu patina zelená. Na břehu největšího jezera ve střední Evropě se tak zrodil neobyčejný rodinný dům v působivém kubistickém stylu.

Při tvorbě návrhu domu byl důležitý nejenom jeho vzhled, ale již zmíněné klimatické podmínky – na největším jezeře střední Evropy totiž není husté sněžení či vytrvalý mráz ničím neobvyklým, nemluvě o silném severozápadním větru. „Nepředvídatelné povětrnostní podmínky vyžadují silné stavební konstrukce. Po rozhovoru s majitelem jsme se shodli na tvaru kvádru, který je položen na přízemní části budovy,kde je obývací prostor, technické zázemí a garáž,“ říká architekt Adam Szabo z B3-architech Kft. Bylo tak dosaženo propojení exteriéru a interiéru, což umožnilo vsazení velkých okenních prvků. „Díky výběru materiálů se nám povedlo vytvořit neobvyklou kombinaci. Obzvlášť zajímavě působí hra světla a stínů na hliníkové fasádě“,dodává architekt.

Majitel si původně přál fasádu z mědi, později ale své rozhodnutí změnil, což se ukázalo jako moudrý krok. Architekti i klempířská firma mu vysvětlili všechny výhody a nevýhody různých materiálů, rozhodující byl kromě odolnosti vůči vichřicím a nerozbitnosti především jednotný povrch, atraktivní vzhled, snadná montáž a také záruka čzyřiceti let na materiál.

Práce na vnějším obalu rodinného domu začaly v červnu 2013. Po třech měsících už mohli majitelé posoudit hotový výsledek. Pro vedoucího klempířské firmy byl dům u jezera výzvou: „Panely PREFALZ v různých velikostech musely být dokonale upevněny na dřevěnou nosnou konstrukci. Nejobtížnější proto byla výroba panelů se správnými rozměry v koordinaci s okenními prvky a dveřmi na terasu. Výsledek je působivý a fasáda v odstínu patina zelená dokonale ladí s okolím.“

Údaje o stavbě:
Místo: Balatonboglar, Balaton, Maďarsko
Plocha: plocha fasády: 300 m2
Architekt budovy: Dipl. Ing. Gabor Bajkai
Architekt fasády: B3-architech Kft: Dipl. Ing. Adam Szabo
Montážní firma: Szolnok KAS Kft: Barta Levente
Realizace: 2013

Podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte s. r. o.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*