Dům na Horní Bečvě

Domek se nachází na svažitém pozemku s jižní orientací a překrásnými výhledy na Hostýnsko-vsetínskou hornatinu a Javorníky. Koncepci značně ovlivnilo umístění v CHKO Beskydy, mezi jejíž podmínky patřilo i čerpání inspirace původní lidové architektury; nicméně princip domu odpovídá současnému pojetí architektury horské chalupy řešené jako dřevostavba.
Konstrukce je dřevěná rámová systému 2by4 s modřínovým obkladem. Jednoduchý obdélníkový tvar domu s velkým oknem na východ a s proskleným výklenkem orientovaným na jihozápad dává možnost sledovat výhledy a krajinu v závislosti na denním osvětlení. Důležitý je velký přesah střechy kryjící vstupní prostor. Interiér rozděluje vstupní předsíň na část s ložnicí, koupelnou s technickým zázemím a toaletou a na část obytnou. Otevřená je přes dvě patra, důležitým prvkem jsou tu sytě červená kachlová kamna, kolem kterých se točí dřevěné schodiště do otevřené galerie s pracovnou, toaletou a velkou ložnicí.
Na stěnách jsou světlé hliněné omítky s příměsí sušené kopretiny, která jim dodává jemnou strukturu a drobné žíhání. Přiznaná dřevěná nosná konstrukce sedlové střechy a podbití umocňuje atmosféru dřevostavby.
Autorská zpráva
Foto: Jiří Ernest


Autoři: Darja Kafková, Ondřej Kafka

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*