Dům nad údolím Tiché Orlice

Dům nad údolím řeky a v těsné blízkosti lesů. Okolní zástavba se charakterem nejvíc blíží rekreační osadě. Sousední stavby nemají jednotný ráz, připomínají spíš solitérní svědky různých časů. Mezi roztroušenými domy se nachází ovocný sad, do kterého k jabloním nově přibyl rodinný dům. Pozemek má orientaci na jih, poměrně svažitý terén a jasně určený přístup daný příjezdovou cestou z východní strany. Požadavkem bylo jednopodlažní dům doplnit garáží s dílnou. 

Navržená stavba má výrazný horizontální charakter podpořený linií ploché střechy, která propojuje dům s garáží, její kšilt zároveň kryje dřevěnou terasu i vstup do zádveří. Dům je na severní straně mírně zapuštěný do terénu – důvodem je pohodlné napojení jižní terasy na terén. 

Materiál fasád domu a garáže je stejný, ale odlišuje se barevně v kontrastu černá/bílá. Dispozice je přehledná a jednoduchá. Ze zádveří, které je zároveň prostornou šatnou, se vchází do chodby, ze které jsou dále vstupy do pokojů, pokoje pro hosty a do rodinné koupelny. Chodba ústí do obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou. V severním traktu je oproti kuchyni místnost pro domácí práce, na ni navazuje technická místnost. Na druhé straně obývacího pokoje je vstup do ložnice rodičů s vlastní koupelnou a šatnou. Podél celé jižní a západní strany je dřevěná terasa chráněná přesahem střechy.

Obývací prostor je otevřený přes velkorysé prosklení na západní a jižní stranu. Na sever je fasáda uzavřenější, vstup do domu je z východní strany.

Konstrukce domu je hybridní. Střechu tvoří dřevěný nosný rošt uložený na ocelových sloupech a průvlacích, zateplena je nadkrokevní izolací. K zateplení obvodového pláště bylo použito souvrství reflexních fólií v tloušťce 30 mm doplněné 80 mm akustické izolace. Stavba je založena na patkách.

Autorská zpráva
Foto: Lukáš Žentel

Autoři: Mária Horecká Nalevanková, Patrik Zamazal
Dodavatel: N-stavby + částečná svépomoc
Užitná plocha: 134 m2
Zastavěná plocha: 165 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Líbí se mi, jak měkce je vytvarován terén kolem domu. Ale dost mě zarazilo umístění sedací odpočinkové soupravy zády k tak nádhernému výhledu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*