Dům nad vodopádem v Telči

České stavební firmy se dokážou vyrovnat i s náročnými projekty nízkoenergetických a pasivních domů. Rodinný dům v Telči je příkladem, jak na velmi neobvyklém pozemku může vzniknout moderní a úsporný objekt. Projekt je nominován v 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Stavba.

Neobvyklá dřevostavba na neobvyklém místě
Na okraji historického centra malebného města Telč vznikl netradiční dům. Je postaven na úzké parcele, jejíž velkou část tvoří koryto potoka a skála. Lehkou moderní dřevostavbu z modřínového dřeva proto nesou betonové sloupy, které dům chrání před občasnými povodněmi. Dům svým majitelům ušetří náklady na energie, je totiž rovněž postaven v pasivním standardu.

Ačkoli se jedná o poměrně komplikovanou a v našich podmínkách neobvyklou dřevostavbu, majitelé domu jej svépomocí postavili během dvou let. Jeho konstrukce klade velký důraz na ohleduplnost k životnímu prostředí a také k osobité kráse parcely. „Chtěl jsem, aby dům levitoval nad potokem a místa jako by se vůbec nedotýkal. Až jednou dům dožije a zboří se, zase zde bude jen to místo s potokem, s výčnělkem skály a starým klenutým mostem,“ popisuje citlivý vztah domu k místnímu geniu loci majitel Jiří Ondráček. Dům má také zeleněnou střechu a díky tomu je velmi nenápadný. Modřínová fasáda zase připomíná staré mlynářské domky, které v tomto místě kdysi stály.

Hlasování
Veřejnost si v hlasování do 30. 9. 2016 na webu www.energyglobe.cz může zvolit, který projekt podpořit. Vybraní hlasující obdrží hodnotné ceny v čele s roční zápůjčkou vozu ŠKODA Citigo G-TEC.
tisková zpráva, Stavbaweb

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    …ano,pan arch.to umí nádherně okomentovat.Nevím čím to připomíná mlynářské domky,které dobře pamatuji.Vím jedno,že p.arch.obešel veškeré předpisy,které obejít mohl.Musela být odstraněna krásná lípa,nedá se opravit hráz rybníka a cesta,která po úbočí vede,jelikož tento umělecký paskvil je na ní přímo přilepen.Úžasné jezero s vodopádem smrdí a p arch.si stěžuje na MÚ a žádá nápravu.Při pohledu Vám ještě chybí fotovoltaický panel,který dotváří úžasné panorama. Nutno vidět v reálu.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Vždyť jhe to níž než v minulosti zatopená továrna

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*