Dům otevřený přírodě

Dům byl postaven na svažitém pozemku na pravém břehu Vltavy. Celoročně vtahuje své obyvatele prosklenými stěnami do okolní přírody. Vzhledem k trojúhelníkovému tvaru parcely a výraznému svahu orientovanému k severu nebylo lehké dům dobře umístit. Orientaci novostavby jsem zvažovala, bylo možné ji otevřít do zahrady na jihozápad nebo na krásné výhledy přes vltavské údolí, které směřují na sever. Nakonec jsem zkombinovala obojí – obývací prostor a odpočinková část domu směřuje do soukromí zahrady, využívají polední a odpolední sluníčko. A z ložnice mají majitelé přes pás oken výhled na zalesněný protisvah za řekou. 

Dům je zalomený do otevřeného L podle tvaru pozemku a sestupuje po svažité zahradě. Intimitě napomáhá množství vzrostlých ořechů a třešní a sevření okolních zahrad. Žádná strana pozemku nenavazuje na komunikaci, přístup k domu je po dlouhé úzké příjezdové cestě, odkrojené od sousedního pozemku. Dům z ulice není vůbec vidět, je schovaný pro dokonalé soukromí, utajeno pohledům zvenčí tak zůstává i jezírko s lekníny.

Díky svažitosti terénu má dům více úrovní – dvě patra a jedno mezipatro. V nejvýše položené části pozemku je jednopodlažní, nachází se tu i hlavní vstup. Přes zádveří vstupujeme do obývacího prostoru s kuchyní, nachází se zde i jídelna a sezení s velkým rohovým prosklením otevřeným na terasu. Právě tato část domu je nejvíce obklopena vzrostlými stromy a má naprosté soukromí. Je prosvětlena jižním a západním sluncem.

Z obývacího pokoje lze přejít na terasu z exotického dřeva garapa (stejné je použito i na fasádě). Z obývacího mezipatra se dostáváme do dalších dvou pater s ložnicemi. V přízemí se nachází pokoje pro děti, koupelna a technické zázemí, v prvním patře ložnice rodičů, koupelna, šatna a otevřená knihovna s vlastní terasou a prostorem pro klavírní křídlo. Většina interiérového vybavení je atypická, několik nejdůležitějších kusů je volný designový mobiliář. 

S hlavním domem sousedí zahradní domek, kde je garáž, sklad a místnost pro zahradníka. Zahradní domek přímo navazuje na úzkou příjezdovou cestu, která pozemek propojuje s obecní komunikací.

Konstrukčně je dům monolitický železobetonový skelet s vyzdívkami z dutinových cihel. Fasádu tvoří kontaktní zateplovací systém s provětrávanou fasádou z tropického dřeva garapa s olejovým nátěrem. Okna jsou hliníková s trojsklem od firmy Schüco. Stejné značky jsou i vchodové dveře s čtečkou prstů. Dům využívá tepelné čerpadlo a sluneční energii.

Realizace byla stavebně zajímavá, ale kvůli rozměrným proskleným plochám staticky náročná. Složitý byl například návrh otvíravého proskleného rohu obývacího pokoje bez jediného opěrného sloupku, který by sice vynesl váhu stropní konstrukce, ale rušil by výhledy. Nakonec jsme vytvořili obrovskou atiku se spoustou železa, aby nedošlo k průhybu stropního betonu ani o dva centimetry a okna nepraskla. Vznikl tím však krásný výhled, kdy se vám otevře zahrada a vy sedíte u jídelního stolu v obývacím pokoji a vlastně i v zahradě.

Autorská zpráva

Autor: ta-architektura – Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová
Zastavěná plocha: 229 m2
Užitná plocha: 302 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*