Dům pánů z Kunštátu v Praze je po opravě už sedm měsíců prázdný

Fotogalerie ke článku (1)

Dům Pánů z Kunštátu a Poděbrad (foto: Petr Turyna, 2005)

Dům Pánů z Kunštátu a Poděbrad (foto: Petr Turyna, 2005)
Celá fotogalerie (1)

Dům chce Praha 1 pronajmout v soutěži firmě, která bude i složením vysoké kauce garantovat, že se budova nijak neponičí.

Nově opravený románský Dům pánů z Kunštátu a Poděbrad v pražské Řetězové ulici je i sedm měsíců po dokončení stavebních prací prázdný. Magistrát sice už dříve připravil návrh na pronájem každého z osmi bytů za nejvyšší nájemné, radní jej ale k posouzení nedostali. Podle radního Jiřího Janečka (ODS) se chystá jiný způsob pronájmu, a to celé budovy.

"Byty jsou tak lukrativní, že je škoda je využít pro klasické bydlení," řekl dnes ČTK Janeček. Podle něho navíc nejsou pro tento účel příliš vhodné. "Je to kulturní památka," uvedl radní. Panují obavy, že nájemníci by mohli byty poničit. Navíc sedmdesátimilionová investice vložená do rekonstrukce by se z nájemného dlouho vracela, dodal Janeček.

Dům, v němž kdysi přespával český král Jiří z Poděbrad, chce Janeček pronajmout v soutěži firmě, která bude i složením vysoké kauce garantovat, že se budova nijak neponičí. Radní také očekává vyšší výnos z pronájmu. Nebytové prostory by se měly otevřít veřejnosti, mohla by tam být například galerie. "Byty budou určitě využity k nějaké formě bydlení," zdůraznil Janeček.

Uvažuje se i o tom, že část z nich by si blokovalo město pro významné návštěvy, tedy například zahraniční primátory a starosty.

Dům pánů z Kunštátu a z Poděbrad je výjimečný tím, že se románské prvky nacházejí i v prvním patře. V jiných domech v metropoli jsou pouze v podzemí. V přízemí se dochovalo původní románské kvádříkové zdivo, v podzemí i pozůstatky dvou krbů, románské klenby a otisky původního dřevěného bednění. Patrová část domu je postavena v gotickém a upravena v renesančním slohu.

Kromě pánů z Kunštátu a Poděbrad vlastnily dům i další významné šlechtické rody, například Hrzánové, Šternberkové nebo Valdštejnové. Soutěž na jeho pronájem by měla být podle Janečka schválena a vyhlášena co nejdříve.

Zdroj: Zpráva ČTK 19.3.2008

Fotogalerie


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*