Dům pro rodinu tesaře

Stavba vznikla na místě původního roubeného stavení ve skrytém údolí, v sousedství jenom několika chalup. V době intenzivního rozvoje místního osídlení bylo údolí zcela vymýcené a v okolních loukách působilo jako mírný žleb. Dnes je místo skryté mezi vzrostlými lesy, které cloní slunečním paprskům.

Záměr vznikl po dlouhé diskuzi o celé stavbě, od rozhodnutí o demolici původního domu, přes jeho uspořádání a estetiku, až po detailní konstrukční řešení. Základní představou byla nenásilná obnova původního stavení, s dodržením původních charakteristických znaků – především umístění stavby, její velikost a proporce, vnitřní uspořádání i materiálové řešení. Snahou bylo nenásilně propojit konstrukční, technologické a estetické kvality tradičního a moderního stavitelství.

Na soklu z pohledového betonu je osazena precizně zpracovaná dřevěná rámová konstrukce, izolovaná prodyšnými dřevovláknitými materiály. Sendvičové obvodové konstrukce jsou řešeny zcela bez použití fólií a OSB desek. Skladby využívají přirozených vlastností kvalitních materiálů. Na dnešní dobu velké rozpony stropních trámů vycházejí z původního, zcela funkčního, řešení stavby.
Bezrámové zasklení v kombinaci s okny v původních proporcích, pouští do světnice maximum dostupného světla a slunce. Fasády jsou obloženy více druhy dřevěného obkladu, včetně šindele.

Základním obytným prostorem je samozřejmě světnice. V přízemí je umístěna také solidní dílna a sociální zázemí. V podkroví pokojíky pro rodinu. Se smyslem pro tradiční řemeslo a s citem pro poslední detail interiéru stavbu provedli sami klienti!
Dům dělal radost nám i klientům už od studie, přes realizaci, i teď, během užívání. Věříme, že tento všestranně pozitivní příběh, je ve výsledku patrný.

Autorská zpráva

 

Autor: architekti.in – Lukáš Svoboda; spoluautoři Lukáš a Markéta Kubů
Investor: Lukáš a Markéta Kubů
Místo: Stará Huť v Orlických horách

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*