Dům Prokop

Dům je obklopen zelení a zasazen do tradiční zástavby, vznikl na místě staticky nevyhovující budovy. Štítová stavba na návsi se díky respektu k rázu místa stala hned po dokončení součástí vesnické krajiny. Celkový koncept domu je dotvořen orientací ke světovým stranám, výhledy do krajiny, využitím terénu a použitím tradičních stavebních materiálů novodobým způsobem.
Stavba má sloužit jako domov pro čtyřčlennou rodinu. Pozemek je mírně svažitý, orientovaný severojižně. V přízemí dvoupodlažního, nepodsklepeného domu se nachází pokoj pro hosty a obytná část s kuchyní, hlavní obytný prostor s otevřeným schodištěm a krbem je dvouúrovňový. V patře jsou dva pokoje, sauna a ložnice se zázemím. Pobytová terasa propojuje severní a jižní část zahrady a naskýtá zajímavé průhledy. 

Objekt je založen na základových pasech. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu s lehkým skeletem z KVH profilů a vloženou minerální izolací. Fasáda je tvořena vertikálními kartáčovanými palubkami z modřínu, pouze severní štít je omítaný. Okna a vnější dveře jsou dřevo-hliníková s izolačním trojsklem, střešní okna a vnitřní dveře jsou dřevěné. Střecha je plechová se stojatou drážkou.
Okna mají vnější dřevěné okenice na kolejnicích a lze je spolu s terasovými vraty uzavřít. Pohledové dřevo je použito i pro povrch vnitřních stěn a stropu, ve vrcholové části střechy jsou palubky kladeny do oblouku. Charakter dřevostavby je čitelný v exteriéru i interiéru.
Díky off-site prefabrikaci trvala celá výstavba pouhé tři měsíce. Dřevěná konstrukce domu byla na staveniště dovezena v kamionech a na místě smontována během několika dní. Rychlost výstavby je jednou z předních výhod dřevostavby.

Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo


Autoři: Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Karolína Falladová; spoluautorka interiéru Ing. arch. Monika Čurdová
Plocha: 118 m2
Dodavatel: VESPER FRAMES s.r.o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*