Dům |Prvok|

Buřinka: „Českému stavebnictví pomůže 3D tisk“
V důsledku Covid-19 opustily české stavebnictví tisíce zahraničních pracovníků, na které dle analýz spoléhaly dvě třetiny firem. Dodavatelé hlásí výpadky kapacit i stavebních materiálů. Společně s problémy, které české stavebnictví trápily před epidemií, stojí tento sektor před výzvami. Novým impulsem bude podle Stavební spořitelny Buřinky také 3D tisk betonem. Buřinka se spojila se sochařem Michalem Trpákem a společně urychlí experiment, během kterého ještě letos robotickým ramenem vytisknou celoročně obyvatelný dům. Sen o vlastním bydlení se s 3D tiskem betonem může pro Čechy do několika let zrychlit i zlevnit.

Podle ekonoma a profesora Univerzity Karlovy, Michala Mejstříka, se bude české stavebnictví potýkat s nemalými výzvami. „Desetitisíce zaměstnanců v uplynulých letech z oboru odešlo a problém je také v systému vzdělávání. Stavebnictví potřebuje posílit novou generaci stavbařů, která jej bude rozvíjet a rychleji zvyšovat produktivitu práce. Zároveň je v Česku cyklická (‚zig-zag‘) poptávka po stavebních pracích, která není adekvátně uspokojována. Právě i v období dopadu COVID19 musí dát vláda dlouhodobou poptávkou sektoru signál k perspektivnímu rozvoji, zdůvodněným investicím a umožnit tak jeho systémové inovace.“  

Podle Buřinky bude velkým impulsem robotizace, která umožní povznést obor, zrychlí stavební práce a do stavebnictví vpustí pracovníky s digitálními znalostmi. „3D tisk domů či jejich součástí v budoucnosti umožní lidem splnit si sny vlastního bydlení rychleji i levněji. Sériový tisk má potenciál usnadnit bydlení také v sociální oblasti a může pomoci ohroženým skupinám,“ vysvětluje Libor Vošický, generální ředitel Buřinky, proč se Buřinka stala garantem projektu. První tisk domu robotickým ramenem plánují autoři ještě letos.

Dům „Prvok“
Sochař Michal Trpák a Buřinka začali diskusi o prvním českém 3D tištěném domu, Prvoku, na podzim. Experiment měl ukázat, jak uživatelsky a architektonicky hodnotná stavba může vzniknout s nasazením robotického ramene. „Dřívější výzva se nyní stává naléhavější. Robotické rameno budující betonovou konstrukci může dát odpověď na to, jak se vyrovnat s budoucím nedostatkem zahraničních pracovníků po epidemii. Stáli jsme před rozhodnutím, zda tisk domu posunout, ale jsme přesvědčeni, že právě nyní je ideální doba projekt aktivovat. Cítíme velkou odpovědnost co nejvíce zbrzdit významné prořídnutí stavebního trhu a maximálně pomoci stavebním firmám i klientům,“ říká Vošický za Buřinku, která plánuje projekt v následujících týdnech představit.

3D tisk z betonu sochaře Michala Trpáka fascinuje již několik let. „S kolegy architekty jsme experimenty s touto technologií začali na tisku laviček a výtvarných objektech. Další metou je tisk domu, obytné sochy, která je výtvarným dílem, ale svou funkcí i místem pro život,“ říká Michal a k domu dodává: „Cílem naší hry s robotem je revoluce nebo evoluce stavebnictví, ale i vizuálního vnímání architektury. Rád bych tvořil organické obytné sochy, které jsou originály svou formou a způsobem výroby, s kontextem k místu a přírodě.“ S Buřinkou na tištěném domě spolupracuje v rámci sochařova projektu Scoolpt společně s výzkumníky z ČVUT, dále s desítkou dodavatelů z oblasti výroby i techniky. 
tisková zprávaKomentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Tisk z betonu vyvolává spoustu otázek. Jak velké domy je možné tisknout? Je velikost výrobku limitována velikostí tiskárny nebo možnostmi přeprravy? Jak přesý musí být proekt, aby šel zpracovat program? Je možné měnit stavbu v průběhu výroby? Je možné do prováděné stavby vstupovat, aby bylo možné zkontrolovat, jestli odpovídá představám stavebníka?
    Moc by mě zajímalo, čeho všeho je už dnes tahle technologie schopná.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*