Dům s atriem

Investoři koupili relativně malý svažitý pozemek s výhledem na Pálavu. Zadání bylo stručné: „Rodinný dům, pokud se dá na pozemku vůbec něco postavit“.
Dům je součástí nově vznikající ulice na okraji moravské obce. Nová výstavba nezohledňuje kontext tradiční řadové zástavby slovácké vesnice. Domy stojí volně, bez jednotícího prvku, vzájemně nerespektují orientaci hřebene nebo sklon střechy. Výzvou bylo navrhnout současné bydlení na vesnici v sousedství převážně katalogových domů.

Návrh reaguje na morfologii terénu. Polozapuštěným atriem umožňuje pohodlný výstup z přízemí i podkroví do zahradní části domu. Řešení bylo založeno na maximálním využití každé části pozemku. Zahrada je rozšířením interiéru – s vlastním obývákem, venkovní kuchyní i jídelnou.
 
Kompozice domu je symetrická, hlavní vstup jsme umístili ve středu dispozice. Přes zádveří se vchází do prostorné haly, kterou umocňuje průhledová osa do atria. V přízemí se nachází soukromá část domu – dětské/hostinské pokoje orientované do ulice, ložnice s výstupem do atria a zázemí (koupelny, šatna, sauna a technická místnost). Sochařsky pojaté schodiště do horní obytné části je ústředním motivem domu.

Horní podlaží je jedním spojitým prostorem, otevřeným do hřebene střechy. Box zázemí integruje pracovnu, knihovnu, WC, spíž a krb. Zároveň vymezuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyni. Z jídelny i obývacího pokoje se vstupuje na terasu a zahradu. 
 
Navrhli jsme také zahradní domek s venkovní kuchyní a skladem zahradního vybavení. Má formu dřevěného pavilonu, v jeho suterénu se nachází vinný sklípek.
Zahrada svou velikostí spíše rozšiřuje vnitřní obytný prostor. Není rozlehlá, ale splňuje veškeré představy investorů o užívání. Zahrnuje bazén se sprchou a relaxační částí, bylinkové záhony i kompost.

Dům je zděný, nepodsklepený, založen byl na betonových pasech. Nosné stěny jsou vyzděny z keramických bloků tl. 500 mm. Stropy jsou železobetonové, monolitické. Krov je kombinovaný systém dřevěných krokví uložených mezi plné vazby z ocelových rámů. Střechu tvoří falcovaný plech. Plochá střecha byla navržena s extenzivní zelení. Přízemní část domu má tmavě šedou omítku s hrubším zrnem a výraznější texturou, horní patro má naopak jemnější světlou, přírodní omítku. Garážové stání, dílna a zahradní dům tvoří dřevěné pohledové rámy. Výplně opláštění je z dřevěných desek a lamel, část střechy je prosklená kvůli prosvětlení. Okna směrem do zahrady stíní venkovní textilní screeny a markýzy.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings


Autor: Studio SENAA architekti s.r.o. – Václav Navrátil, Jan Sedláček; spolupráce David Korsa, Jan Gadziala
Zahradní architekti: Atelier Partero s.r.o.
Zastavěná plocha: 137 m2; garáže, dílny, zahradní domek 77 m2
Hrubá podlahová plocha: 233 m2
Užitná plocha: 158 m2
Plocha pozemku: 570 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*