Dům s ozvěnami Karibiku

„Na začátku roku 2013 jsem obdržela od majitelů e-mail se zadáním, s tím, že rodina pobývá část roku v Mexiku. Následovala seznamovací schůzka online, návštěva pozemku a seznamovací schůzka s tchánem. Na projektu jsme začali pracovat v dubnu 2013, kdy jsme obě dvě s majitelkou čekaly miminko. Pro majitelku to bylo v té době již třetí dítě. Celá studie probíhala online – naživo jsme se setkali až ve chvíli, kdy byla studie dokončená. Obě děti již byly na světě a živě se našich schůzek účastnily,“ vzpomíná Irena Truhlářová a dodává: „Majitelé měli v mnoha ohledech přesnou představu a uměli přesně definovat, co chtějí. Zahraniční reference, které zaslali, byly zajímavé. Oceňuji však, že byli otevřeni diskusi, a když bylo výhodnější jiné řešení, rozhodli se pro něj. Až při návštěvě v Mexiku jsem si uvědomila, odkud přicházela mnohá inspirace a netradiční požadavky. Překvapilo mě, že i když je tento dům zcela odlišný, má v mnoha momentech atmosféru domu v Mexiku. Největším oceněním pro mě bylo, že se na mě majitelé obrátili znovu, pro návrh domu s apartmány v Mexiku.“
Vzhledem k časovému tlaku pro získání stavebního povolení byla jako první zpracována projektová dokumentace pro stavební povolení a až v dalším kroku se řešila prováděcí dokumentace včetně interiéru.

Dům je určen k trvalému bydlení pětičlenné rodiny, jádro jeho hmoty tvoří jednoduchá dvoupodlažní stavba se sedlovou střechou o sklonu 18°. V přízemí expanduje směrem na západ, kde sleduje přirozený sklon terénu. Vzniká tak přízemní hmota s krytou terasou a velkorysým obytným prostorem otevírajícím se do krovu. Směrem na východ přízemí pokračuje zastřešením krytého stání a objektem skladu. Východní a západní křídla jsou propojena krytou verandou. Ze severní strany je k hlavní hmotě připojeno exteriérové schodiště.
Dominantním prvkem obou podlaží je zvýrazněná konstrukce a pohledové dřevo. Dřevo se objevuje na fasádách v podobě vodorovného obkladu. Hlavní hmota je obložena obkladem v jeho přirozené barvě, přízemní hmota obývacího pokoje je obložena dřevem s tmavošedou lazurou. Nosné konstrukce přesahů střechy, kryté terasy a záklop jsou pohledové, ze smrkového dřeva s ochranným nátěrem a případně lazurou. Rozlehlé terasy a ochozy jsou dřevěné. Dřevo je v exteriéru doplněno kamenem – v podobě příjezdové komunikace a cesty, okapového chodníčku a cestičky směrem do lesa vytvořené ze solitérních kamenů. Z exteriéru tvoří hlavní akcent fasády vstupní dveře v tyrkysovém odstínu.
Srdcem domu je jídelna s kuchyní s opravdu bytelným stolem a lavicí. Dominantou prostoru je krb. Kuchyně je vizuálně propojená díky velkému rohovému oknu s lesem. Na jídelnu navazuje, ale zároveň je od zbytku přízemí oddělená. Z níže položeného obývacího prostoru je pohled soustředěn na široký výhled do zahrady a k lesu. Vzdušné schodiště vede do druhého nadzemního patra prosvětleného i střešními okny, což vytváří příjemnou atmosféru haly horního podlaží. Zde je umístěna ložnice, pokoje dětí a koupelny.

Autorská zpráva
Foto: Martin Zeman
Stavba zvítězila ve veřejném hlasování soutěže Dřevěná stavba roku 2017 – kategorie Moderní dřevostavby – realizace


Děkujeme za zapůjčení obrazů od Libora Veselého pro doladění atmosféry interiéru při focení.
Redakční návštěva časopisu DŘEVO&Stavby

Místo stavby: Jihomoravský kraj
Autor projektu: ARCHCON atelier, s.r.o. – Ing. Irena Truhlářová, spolupráce Ing. Martin Jirsa
Konstrukční systém: masivní dřevěné panely DEKPANEL
Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Fasáda: modřín v přirozeném odstínu a v tmavě šedé, okna trojskla internom, dřevohlíník
Veškeré izolace stěny a střecha – dřevovlákno
Konstrukce DEKPANEL
Mexická inspirace: divočejší barevnost v interiéru; „marocké“ štuky (azurová, růžová, červená, modrá, žlutá…); stínění přesahy střechy, ochoz kolem domu, posuvné dveře dvoukřídlé; opravdu velké vstupní dveře s azurově modrou barvou, těžké; hodně dřevěných prvků z masivu; vintage doplňky (například skleněná světla a křišťálové světlo); zapuštěné sokly do úrovně stěny; veselé dlaždičky v zádveří

Technické parametry nízkoenergetické stavby
Zastavěná plocha: 315 m2
Užitná plocha: 370 m2
Spodní stavba: nepodsklepené, výškově odskočené, základová deska + pasy, izolace na desce EPS
Konstrukční systém: třívrstvý šroubovaný panel
Tepelná izolace: dřevovláknitá izolace + minerální v předstěrách
Provětrávaná fasáda: vodorovný dřevěný obklad
Střešní krytina: skládaná střešní krytina Cembrit – anglický obdélník
Okna: dřevohliníková, U=0,7 w/m2K
Podlahy: dřevěné, keramická dlažba, marmoleum
Teplo: kondenzační plynový kotel 2,3-16,9kW, nepřímoohřívaný zásobník 150 l, sekundární zdroj krbová vložka, podlahové vytápění + kombinované žebříky.

Skladba stěny (směrem zevnitř)              SDK + povrchová úprava 12,5mm, CD profil + minerální izolace (λd = 0,04 W/ mK) 60 mm / přímé závěsy (alt. stavěcí třmeny) 87 mm, Masivní dřevěné panely DEKPANEL D 81 mm, Dřevovláknitá izolace GUTEX Thermosafe-homogen (λd = 0,04 W/ mK) 180 mm, Difuzně otevřená fólie, Kontralatě 60 x 40 /provětrávaná vzduchová mezera 60 mm, Horizontální dřevěné obložení – modřín sibiřský s nátěrem 19 mm – celková tloušťka stěny 440 mm

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*