Dům se zahradami

Parcela se nachází v hustě zastavěném městě Hanoji v severním Vietnamu. Součásti pozemku je zahrada s ovocnými stromy. Pozemek bude v blízké budoucnosti rozdělen na několik menších stavebních parcel, takže současná zahrada bude zastavěna. Čtyřčlenná rodina, pro kterou je dům navržen, bydlí v současné době ve starém domě v blízkosti zahrady.
Dům je komponován jako jednopodlažní lineární hmota, na které jsou nasazeny tři kubusy o různých velikostech. Na střechy, do exterierových a interierových átrií jsou vysazeny stromy jako důležitá součást domu.
Parcela má šířku pouhých čtyř metrů a stavba je malá, základní myšlenkou však bylo udržet otevřenost prostoru v přízemí tak, aby obyvatelé měli pocit velkorysosti prostoru. Vyčlenit funkce v lineárním prostoru napomáhají stromy.
Horní podlaží je navrženo jako zahrada a prostor rodičovské ložnice. Zahrady jsou připomínkou původní zahrady na pozemku, kde si rodina může pěstovat zeleninu a ovoce i v tak zastavěném městě, jako je Hanoj. Město čelí velkým problémům s přelidněním, znečištěním, hlukem a nedostatkem zeleně. Uzemní plánování je nefunkční, takže jednou s možností je se soustředit na kvalitu jednotlivých domů, tzn. vytvořit komfortní prostředí s možností relaxovat ve vlastním mikrosvětě s trochou zeleně.

V přízemí domem projdete v této posloupnosti: zelené atrium – obývací pokoj – zelené atrium – kuchyň s jídelním stolem – zelené atrium – dětský pokoj – zelené atrium. Atria tedy tvoří meziprostory obytných místností.
K výraznému snížení spotřeby elektřiny na provoz klimatizace je dům možno otevřít na všech stranách a přirozeně provětrat. Z tohoto důvodu je prostor v přízemí na plné délce otevřen tak, aby přirozenému provětrání nic nebránilo.  Vzhledem k velmi omezeným financím na výstavbu, přibližně 700 000 korun, je dům navržen jako cihelná stavba. Cihly jsou v této lokalitě velmi levný stavební materiál.

Autorská zpráva

Architekti: ODDO architects – Mai Lan Chi Obtulovičová, Marek Obtulovič
Zastavěná plocha: 65,6 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*