Dům se zelenou střechou

Příběh, který začíná jako stránka z beletrie…
Píše se rok 2000, je slunečné letní odpoledne, sedím pod ořešákem a užívám si příjemný čas čtením a sněním s výhledem na hrad Starý Jičín. Letní prázdniny u babičky a dědy si užívám, mají vůni volnosti a radosti. Mé jediné přání je, aby tato chvíle trvala napořád a já mohla být s tímto místem spojená navždy…
Píše se rok 2010. Je slunečné a horké letní odpoledne, sedím na stejném místě, tentokrát s mými blízkými, kteří mě požádali, abych jim tu pomohla navrhnout jejich vysněné bydlení. Zavírám oči a vzpomínky minulosti mě nalaďují nejen na genia loci ale také na mého dědu, který zde s láskou k místu a přírodě zasadil ty úžasné ořechy, jejichž plody dnes sklízíme my. S hlubokou úctou rozjímáme na místě, kde má vyrůst rodinný dům, jež bude novým domovem a místem pokračujícího rodinného řetězce. Je mi ctí pokračovat na rodovém příběhu… Je to jen pár let, co nás děda opustil, avšak právě díky tomuto pokračujícímu příběhu může být stále s námi, kdykoli člověk pohlédne na to, co vytvořil.

Zakomponování do krajiny
Dům se nachází na rozlehlém, mírně svažitém pozemku ve Vlčnově, otevírá se k jihozápadu. Ze severní a severovýchodní strany je ohraničen zříceninou hradu a kostelem sv. Václava. Hlavním konceptem řešení bylo navrhnout stavbu v souladu s přírodou a s výhledem do krajiny. Výsledkem je kompozice dvou hmot, které oddělují společenskou část od části klidové, a tří střech v horizontální linii, jež kopíruje svažitost pozemku.

Návrh prostoru
Na začátku bylo největší výzvou vyhovět požadavkům investorů – manželé měli podobnou představu, každý ji ale viděl z jiného úhlu. Bylo třeba vytvořit prostor nejen pro rodinný život, ale také pro dny, kdy přijdou návštěvy. Na druhou stranu zde bylo striktní omezení ve velikosti domu, který se musel vejít do 120 m2. Investoři věděli, že rozpočet nepřekročí a pokud jim peníze zbudou, investují je do lepšího a kvalitnějšího vybavení nebo materiálů. Dalším jejich požadavkem byly přesahy střechy a velká obytná terasa pro pořádání víkendových kurzů.

Dispozice
Dům je pomyslně rozdělen na tři části – hlavní dvě části domu jsou od sebe posunuté, třetí část tvoří terasa. Vstupuje se přes kryté závětří, předsíň plynule a v jedné linii navazuje na exteriérové schodiště. Nachází se na rozmezí dvou částí domu – obytná soukromá a obytná společenská. Díky posunu obou hmot vznikl velký obytný prostor s kuchyní a obývákem, jehož součástí je právě „chodba“ s dveřmi do dalších místností. Z obytného prostoru se vchází také do pracovny. Pracovnu a obytný prostor oddělují krbová kamna, které v zimních měsících dostatečně vytopí hlavní část domu. V domě se nachází dvě technická zázemí – spižírna přístupná přímo z kuchyně a technická místnost. V soukromé části domu je dětský pokoj s vlastní terasou, ložnice, koupelna a oddělené WC.

Materiálové řešení
Dům byl realizován jako rámová dřevostavba v systém two by four, nosné konstrukce jsou z dřevěných hranolů. Zateplenje  minerální vatou a obložen modřínovými latěmi. Střecha byla ve všech třech částech navržena jako zelená sukulentová. V interiéru jsou ve všech obytných místnostech použity ekopanely, které pomáhají tvořit příjemnéí vnitřní klima.

Autorská zpráva

 

Místo: Vlčnov u Starého Jičína
Autoři: Ing. arch. Jana Dedecius Martochová, Ing. Jan Alexa, Ing. Aleš Palička (statika)
Zastavěná plocha: 135 m2
Užitná plocha: 102 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*