Dům u lesa

Na rozdíl od běžných novostaveb v satelitech, kdy se staví velký rodinný dům na malém pěti až šestiarovém pozemku (častokrát i s dvojnásobně překročeným povoleným koeficientem zastavěnosti), jsme se s klienty shodli, že v tomto případě je potřeba investovat do prostoru. Nikoli vyjádřeném metry čtverečnými plochy, ale prostoru pro život a soukromí. Díky vzájemné důvěře a dobré komunikaci vznikl návrh bez zbytečností a s omezeným rozpočtem. 

Dům zabírá pouze deset procent plochy z dvaceti arů pozemku. Jeho užitná plocha je 223 m2 včetně garáže a technických místností. Rodinný dům má garáž pouze pro jedno auto, která – jak je známo z podobných případů – bez ohledu na svoji rozlohu ve většině případů stejně skonči jako sklad (což se potvrdilo i v tomto případě). Dům nemá bazén, altán nebo letní kuchyni. Velikosti otvorů na fasádě byly navrženy tak, aby v případě nedostatku finančních prostředků mohly být vyplněny plastovými okny bez předělů při zachování původního výtvarného záměru. Naštěstí k tomu nedošlo a mohla být osazena hliníková okna.
 
Spolupráce s investory začala ještě před koupí pozemku, který jsme spolu navštívili a stavebníkům doporučili. Jeho výhodou je, že se nachází na konci obce, má sousedy pouze ze dvou stran – další dvě strany hraničí s lesem a volnou krajinou. Dům je situován v severovýchodní části pozemku. Zachovává odstupové vzdálenosti od severního souseda a od ulice. Zbytek jihozápadní části pozemku je určen pro život rodiny. Pozemek plynule přechází do lesa a krajiny, v níž se volně pohybuje divoká zvěř. To bylo určující při vytváření konceptu. Dům se uzavírá před sousedy a otevírá směrem na jihozápad, stává se součástí přírody. Tento pocit lze vnímat z každého pokoje v denní i noční části.

Autorská zpráva

Autoři: Kalin Cakov, Metodiy Monev, Ján Obušek; spolupráce Miroslav Matiáš

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*