Dům u parku

Dům byl stavěn postupně a je tak souborem několika staveb: palácová budova se zdobenou historizující fasádou, postavená roku 1887 dle návrhu Franze Langa; střední dvorní křídlo se společenským sálem s bohatou štukovou výzdobou (postaveno roku 1898 dle návrhu Jacoba Gartnera, později prostor sálu přepatrován vložením železobetonové konstrukce, v patře sál zůstal a přízemí bylo využito pro výrobu a skladování, tzv. Fabrikraum); boční trakt s jednoduchou fasádou, postavený roku 1912 podle upraveného návrhu Heinricha Czeschnera.

Po druhé světové válce proběhly úpravy dispozic, z původních interiérů se dochovalo jen málo. Dům sloužil odborům. Kolem roku 2010 ho koupili současní majitelé a započali s postupnou rekonstrukcí.
 
Přístavba dvorní části, obsahující vstup, schodiště a zázemí sálu na místě původních podružných objektů ve dvoře, byla postavena roku 2014 dle návrhu Aset Studio. My jsme se kolem Domu u parku pracovně pohybovali od roku 2012. Nejprve jsme zkoušeli dočasné intervence a drobné úpravy interiéru, více jsme se pak domu věnovali v letech 2015-17, kdy proběhla rekonstrukce historických fasád a interiéru. Z původních prvků se podařilo zachovat a zrekonstruovat vstupní dveře a opuková schodiště včetně litinového zábradlí. V některých částech původní litá terrazza, dále také štukovou výzdobu fasád a sálu, železobetonovou konstrukci pod sálem a břidlicovou střechu včetně vikýřků. Nové materiály navazují na původní, nebo původní materiály ukazujeme jinak: bílá litá terrazza (již bez historizujícího rámování), motiv vkládání mosazi (dilatace) jsme se snažili zvýraznit – například vložený detail mosazného lístku u vstupu, pásky pokračující na stěnách v přísálí… Původní trámy na bočním traktu jsme využili k vytvoření pohledového dřevobetonového stropu. Podhled v chodbě byl vytvořen z židlí thonet typ 14 na dubových parketách. Ocelová okna v přízemí (tam kde byla výroba) jsou nyní až k podlaze, což dělá vnitřní prostor slavnostnější.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Loutocký


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*