V roce 1933 postavený Památník T. Bati byl ve své době možná nejelegantnější výtvor městského i baťovského architekta Františka Lydie Gahury ve Zlíně. Po tragické smrti Tomáše Baťi při leteckém neštěstí v Otrokovicích v roce 1932, byla na vršku svahu prospektu internátů postavena budova Památníku T. Bati. Mezi dvěma velkými studijními ústavy vznikla krychlová budova ze železobetonového skeletu a skleněných výplní. Koncepce etáží byla variabilně měnitelná. Samotné dílo působilo velmi vzdušně, jako přirozené zakončení parkového prospektu internátů. Jako vzpomínka na zesnulého Baťu byl v interiéru památníku umístěn i model jeho letadla Junkers F 13. V 50-tých letech byl objekt přestavěn pro potřeby filharmonického orchestru a Krajské galerie, kdy dva přístavky po bocích budovy objekt značně znehodnotily. Budova stejně nebyla pro filharmonii vhodná kvůli své akustice a pokud se mělo ve Zlíně nahrávat, musela se před Domem umění omezovat doprava (doplněno Stavbaweb).
Galerie i filharmonici se loučí se zlínským Domem umění
(ČTK) – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se společně s místními filharmoniky loučí s Domem umění v centru Zlína. Objekt z dílny architekta F. L. Gahury byl postaven ve 30. letech minulého století jako Památník Tomáše Bati, v 50. letech byl přestavěn a pod názvem Dům umění sloužil zlínské filharmonii a galerii. Podmínky v něm však byly v posledních letech už nevyhovující. Historii budovy připomíná výstava Od Památníku k Památníku 1933-2013, informovala ČTK mluvčí galerie Marika Blažková.
Památka by měla získat opět své původní jméno i podobu tvořenou železobetonovým skeletem a skleněnými vitrážemi. Město chce do objektu umístit expozici zaměřenou na baťovské období, o její podobě se jedná. Filharmonie se už přestěhovala do nového kongresového centra architektky Evy Jiřičné. Galerie bude sídlit v Baťově institutu, který vzniká přestavbou 14. a 15. budovy v bývalém baťovském továrním areálu v centru Zlína.
Osmdesátiletou historii budovy a působení obou uměleckých institucí připomenou plakáty a dobové fotografie. Výstava v Domě umění je k vidění do 31. ledna. V ten den se s budovou symbolicky rozloučí nejen galeristé, ale i Filharmonie Bohuslava Martinů koncertem ve svých původních prostorách.
zdroj foto: architekturazlin.cz
Přijďte se naposledy rozloučit s Domem umění…
Výstava trvá do 31. ledna a na jejím konci se můžete těšit na koncert Filharmonie Bohuslava Martinů v jejích původních prostorách. Více na http://www.galeriezlin.cz/cz/program/od-pamatniku-k-pamatniku-1933-2013.html
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…