V roce 1933 postavený Památník T. Bati byl ve své době možná nejelegantnější výtvor městského i baťovského architekta Františka Lydie Gahury ve Zlíně. Po tragické smrti Tomáše Baťi při leteckém neštěstí v Otrokovicích v roce 1932, byla na vršku svahu prospektu internátů postavena budova Památníku T. Bati. Mezi dvěma velkými studijními ústavy vznikla krychlová budova ze železobetonového skeletu a skleněných výplní. Koncepce etáží byla variabilně měnitelná. Samotné dílo působilo velmi vzdušně, jako přirozené zakončení parkového prospektu internátů. Jako vzpomínka na zesnulého Baťu byl v interiéru památníku umístěn i model jeho letadla Junkers F 13. V 50-tých letech byl objekt přestavěn pro potřeby filharmonického orchestru a Krajské galerie, kdy dva přístavky po bocích budovy objekt značně znehodnotily. Budova stejně nebyla pro filharmonii vhodná kvůli své akustice a pokud se mělo ve Zlíně nahrávat, musela se před Domem umění omezovat doprava (doplněno Stavbaweb).
Galerie i filharmonici se loučí se zlínským Domem umění
(ČTK) – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se společně s místními filharmoniky loučí s Domem umění v centru Zlína. Objekt z dílny architekta F. L. Gahury byl postaven ve 30. letech minulého století jako Památník Tomáše Bati, v 50. letech byl přestavěn a pod názvem Dům umění sloužil zlínské filharmonii a galerii. Podmínky v něm však byly v posledních letech už nevyhovující. Historii budovy připomíná výstava Od Památníku k Památníku 1933-2013, informovala ČTK mluvčí galerie Marika Blažková.
Památka by měla získat opět své původní jméno i podobu tvořenou železobetonovým skeletem a skleněnými vitrážemi. Město chce do objektu umístit expozici zaměřenou na baťovské období, o její podobě se jedná. Filharmonie se už přestěhovala do nového kongresového centra architektky Evy Jiřičné. Galerie bude sídlit v Baťově institutu, který vzniká přestavbou 14. a 15. budovy v bývalém baťovském továrním areálu v centru Zlína.
Osmdesátiletou historii budovy a působení obou uměleckých institucí připomenou plakáty a dobové fotografie. Výstava v Domě umění je k vidění do 31. ledna. V ten den se s budovou symbolicky rozloučí nejen galeristé, ale i Filharmonie Bohuslava Martinů koncertem ve svých původních prostorách.
zdroj foto: architekturazlin.cz
Přijďte se naposledy rozloučit s Domem umění…
Výstava trvá do 31. ledna a na jejím konci se můžete těšit na koncert Filharmonie Bohuslava Martinů v jejích původních prostorách. Více na http://www.galeriezlin.cz/cz/program/od-pamatniku-k-pamatniku-1933-2013.html
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.