Zadání bylo prosté – rodinné bydlení, kde propojení s přírodou a výhledy do krajiny jsou všudypřítomné, tvoří hlavní dekoraci domu a určují jeho atmosféru. Ovlivnilo výběr pozemku i celkový přístup k řešení stavby. Pro každou místnost byl komponován jedinečný výhled, který architektura pouze rámuje. Nikdy nekončící, dynamická proměna přírody dům naplňuje.
Stavba je umístěna ve spodní části pozemku, s ohledem na svah bylo uspořádání domu voleno tak, že veškeré zázemí včetně garáže a apartmá pro hosty je v suterénu, s vazbou na ulici. V přízemí, které je ze suterénu přístupné schodištěm a výtahem, se nachází byt s přímou vazbou na terasu. Dům svou konfigurací umožňuje výhledy do krajiny, jak v denní, společenské zóně, tak v ložnicovém traktu. Většina pozemku byla ponechána ve své přirozené svažitosti, pouze ve vazbě na vjezd do garáže a na hlavní obytný prostor se nachází terasy. Sadové úpravy navazují na přírodní charakter lokality, čemuž odpovídá volba ovocných a okrasných stromů, keřů a bylin. Většina plochy poměrně rozlehlého pozemku bude upravena jako pobytová louka.
Hmotu objektu tvoří jednoduchý plochý hranol, zasazený do terénu a orientovaný ve vazbě na okolí. Aby stavba dobře navazovala na přírodní reliéf a zbytečně nevyčnívala, je většina suterénu zapuštěna do svahu, střecha nad přízemím je plochá. Okna obytné části jsou vsazena za 1,5 m hlubokými lodžiemi, které dodávají interiéru intimitu a zároveň umožňují přímý výstup do venkovního prostředí ze všech obytných místností.
Dům má železobetonovou nosnou konstrukci kombinovanou s cihelným nosným a výplňovým zdivem. V hlavním obytném prostoru nosnou konstrukci doplňují ocelové sloupky. Stavba je řešena jako jeden dilatační celek s nosnou konstrukcí uvnitř, pod zateplením. Nosná konstrukce je přiznaná a spoluvytváří interiéry. Fasáda byla řešena kombinací kontaktního zateplení s hladkou broušenou omítkou a sendviče s povrchem pohledové železobetonové moniérky. Prosklené výplně otvorů jsou bezrámové, v kombinaci fixních, otvíravých a posuvných polí. Vždy na celou výšku místnosti, bez parapetu a nadpraží. Střecha je plochá, s povrchem kameniva v kombinaci s extenzivní vegetací.
V interiéru se uplatňuje pohledový železobeton na stropech a schodišti. Většina stěn má hladkou sádrovou omítku, na podlahách jsou ručně hlazené cementové stěrky. Všechny povrchy v koupelnách (podlaha, stěny, strop) byly obloženy skleněnou mozaikou. Interiérové dveře jsou provedeny na celou výšku místnosti a se skrytou zárubní. Obdobným způsobem jsou řešeny i dveře vestavných skříní. Povrch dveří i skříní tvoří dubová dýha ponechaná ve své přirozené struktuře i barevnosti. Kuchyňská linka je bíle lakovaná.
Primární zdroj energie pro topení a chlazení je tepelné čerpadlo země-voda. Energii získává z trojice vrtů hlubokých 130 metrů. Vytápění domu zajišťuje podlahové topení, chlazení je řešeno aktivací betonového jádra umístěnou v železobetonové stropní desce nad nejvyšším podlažím. Dům byl navržen jako tzv. inteligentní: elektronický systém řídí veškeré technologie v domě a umožňuje jejich ovládání i na dálku.
Autorská zpráva
Foto: MgA. Lenka Mitrenga
Generální dodavatel: LP staving s.r.o.
Užitná plocha: 597 m2
Zastavěná plocha: 437 m2
Obestavěný prostor: 2603 m3
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,