Dům v Kamenném Přívoze

Vesnický dům se šikmou střechou – na podobný úkol narazí snad každý architekt, zabývající se navrhováním stavby v české krajině. Někdy má podobné zadání smysl vzhledem ke geniu loci a k preferencím investora, jindy je naopak předepisují různé institucea místní regulativy bez hlubší logiky. Tradiční vesnický dům měl půdu, která většinou sloužila pro skladování sena, navíc měla tepelně izolační funkci, v pohledovém krovu bylo také možné brzy zjistit zatékání do konstrukce. Dnešní obytné podkroví se zatepleným krovem postrádá smysl. Obytné horní patro se šikminami je využitelné jen s obtížemi, šikmé střechy vystavené přímému slunečnímu záření navíc nejde rozumně tepelně izolovat tak, aby v podkroví nebylo v létě nepříjemné teplo.
Náš návrh vycházel ze zadání investora: „Chci levný, jednoduchý dům se šikmou střechou pro moji rodinu tak, aby dobře zapadl do vesnické krajiny“. Jako východisko jsme si zvolili vesnickou stodolu, kterých je v okolí několik. Svými proporcemi se nám hodila lépe než klasický dům úzkého dlouhého tvaru. Budovu jsme si rozdělili na dvě části – hlavní obytný prostor na jižní straně a privátní, ložnicový svět s hygienickým zázemím na straně severní. Dům je orientován jihozápadně, ve směru hlavního výhledu z pozemku na okolní krajinu. Svým podlouhlým tvarem tvoří také jakousi bariéru a vymezuje na zahradě určité soukromí.
Vchod se nachází přibližně ve středu objektu, napravo od vchodu je situován hlavní obytný prostor, jehož součástí je velká kuchyňská linka. Převýšen je do krovu a osvětlen několika okny různých velikostí, proporcí a výšek. Vznikl tak interiér, který i přes svoji relativně malou půdorysnou plochu působí zajímavě a vzdušně. Sluneční paprsky dopadající do místnosti skrz různě situované otvory působí efektně. Vstup a celá ložnicová část jsou dvoupatrové, ložnice byly navrženy jako malé mezonety.
Přízemí je propojené se zahradou, v patře s menší podchodnou výškou vznikly prostory pro spaní. Vertikální propojení dává relativně malým pokojům novou kvalitu a pocit vzdušnosti.

Autorská zpráva
Foto: Albert Pražák, Daniela Dostálková

 


Autoři: Labor13 – Ing. arch. Martin Vomastek, MgA. Albert Pražák, Ing. Jiří Bardoděj
Velikost pozemku: 1065 m2
Zastavěná plocha: 120 m2
Užitná plocha: 188 m2  
Dodavatel: Vesper Homes

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*