Dům tvoří kaskáda obytných místností a venkovních prostor, jež kopírují terén mírně svažitého pozemku orientovaného na jih. Obytnou část od ulice oddělují průsvitné polykarbonátové objemy garáže a zahradního skladu. Mezi nimi projdeme pod betonovými přesahy střechy do atria. Život se odehrává kolem atria a zahrady, odkud se vstupuje do domu. Mezi atriem a jižní zahradou je hlavní obytný prostor, kde se vaří a odpočívá. V létě je možné jej otevřít na severní i jižní stranu, takže propojuje obě zahrady.
Objemy jednotlivých místností jsou terasovitě usazeny v terénu, celý dům i jeho konstrukce kaskádovitě klesá. Zalamované železobetonové stropní desky mají velkorysé přesahy, které chrání před sluncem i deštěm a zároveň vytváří příjemná místa na hraně domu a zahrady. Ve stavbě jsou použity přírodní materiály a tlumené barvy v kontrastu s materiály v surové podobě. Betonové stropy, překlady a parapety jsou v pokojích vyváženy jasanovými příčkami, dubovou nebo sametově růžovou litou podlahou a jemně zelenými závěsy. Ze zahrady můžeme vidět beton, vápnem zatřené cihly z původního zbouraného domu, béžové dřevěné rámy oken, polykarbonát i ocelové sloupy. V budoucnu snad stěny zarostou zelení, ocelové sloupy zreznou, na betonech se objeví patina a za polykarbonátem siluety uskladněných věcí. Atriový dům sroste se zahradou a promění se v malou obytnou krajinu.
Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings
Autoři: Martin Neruda Architektura – Martin Neruda; spolupráce Petr Hanzal, Vít Formánek
Statika: Tomáš Novotný
Hlavní dodavatel: Stavitelství Drážka
Zahrada: Jan Kocourek
Stolař: Zdeněk Škvára
Lité podlahy: FLODE
Osvětlení: Uni Light
Výrobci: TON, M&T
Použité materiály: beton, ocel, cihly, polykarbonát, dřevo
Užitná plocha: 200 m2
BRAVO!
Samo o sobě hezké a může se v tom příjemně bydlet. Ale jinak jak pěst na oko. Vůbec to nerespektuje charakter okolní zástavby a vedle sousedního domu to vypadá jak čekárna na autobus.
Mile japonské. Ale vůbec mi není jasné, jak taková stavba mohla splnit požadavky PENB?