Dům v náletu

Dříve než dům byl na pozemku utěšeně prosperující lesík drobných bříz – „nálet“. Tento fakt dal domu nejen název, ale byl i kontextem, do kterého jsme ho chtěli začlenit. Jednoduchá hmota stavby, jejíž proporce v příčném řezu vycházejí ze čtverce, je záměrně situována v severovýchodní části pozemku, aby před domem zůstalo maximum plochy orientované na jih. Byť dům zvenku působí jako ryze dvoupodlažní, jeho hlavní místnost, obývací pokoj, je otevřen přes dvě podlaží. Díky tomuto velkorysému řešení a díky orientaci vůči třem světovým stranám nabízí nespočet proměnlivých světelných atmosfér v průběhu dne. Obývací pokoj doplňuje v přízemí koupelna, ložnice a technické zázemí. V druhém patře se nachází další ložnice s koupelnou a samostatná toaleta.

Dům jsme koncipovali tak, aby jeho velikost, celková proporce, ale i rozměry okenních a dveřních otvorů byly v souladu s řádem dřevěné konstrukce. Pro zjemnění výrazu domu a jeho přirozenému začlenění do kontextu vzrůstajících bříz byla zvolena dřevěná fasáda. Výrazným prvkem jižní fasády je posuvný stínící panel, který se uplatní nejen jako plně funkční prvek, ale dotváří i celkový výraz domu.

Majiteli domu jsou Jakub a Markéta se dvěma psy. Jejich zadáním bylo vytvořit malou nízkoenergetickou stavbu s přirozenou vazbou na zahradu. Svou podélnou osou je orientována ve směru sever – jih. 

Autorská zpráva

Autor: ARCHPORT – Ing. arch. Vojtěch Hybler, Ing. arch. David Dvořák
Užitná plocha: 90 m²
Zastavěná plocha: 76 m²
Plocha pozemku: 1148 m²

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*