Dům v Rosicích nad Labem

Investor toužil po rodinném domě, který by byl příjemným prostředím nejen pro něj a jeho manželku, ale i pro celou jejich rodinu, především pro vnoučata. Nakonec našel krásný pozemek na samém okraji zástavby v těsné blízkosti lesa. Dům měl být bezbariérový a prostorný, avšak svým měřítkem a atmosférou tak trochu připomínat spíše chatu u lesa než luxusní novostavbu. Působí dojmem dočasnosti, přestože svou konstrukcí a vybavením bude funkční po dlouhou dobu.

Přestože byl pozemek poměrně velký, výstavba na něm byla omezena územním plánem. Museli jsme dodržet ochranná pásma lesa a pásma nadzemního i podzemního vedení. Tvar stavby jsme tomu přizpůsobili. Dům má terasu s výhledem do lesa, která navazuje na bazén. Východní křídlo je určeno pro hosty. Vede z něho vstup do galerie, která složí jako herna pro děti. Srdcem domu je velkorysý obytný prostor, orientovaný na severní stranu k lesu, prosluněný je skrze střechu galerie. Západní křídlo s šatnou, ložnicí, pracovnou a koupelnou, je určeno pro majitele domu. Z koupelny se vychází na malou terasu, kde je venkovní sauna, navázaná na hlavní koupelnu.

Dům je vyzděný keramickými tvárnicemi s minerální vatou. Klíčovým požadavkem investora byla maximální odolnost stavby, proto jsme použili vatové tvárnice s integrovanou tepelnou izolací, abychom při degradaci fasády nemuseli řešit také degradaci tepelné izolace.V interiéru je vidět konstrukce krovu z lehce vyběleného dřeva. Stropy jsou trámové s betonovou deskou vylévanou do prken. Výrazné stropy s nízkou výškou vytvářejí komorní prostory ložnicových křídel, které jsou protiváhou otevřeného centrálního obytného prostoru. Na fasádě se střídá bílá omítka s dřevěným obkladem z opáleného smrku. Dřevěné prvky včetně fasády dokončovali majitelé svépomocí. Mohli se tak podílet na finální podobě svého domu.

Pro vytápění byl zvolen systém teplovodního podlahového topení. V současnosti je z ekonomických důvodů jako zdroj tepla využíván plynový kotel, ale do budoucna je umožněna jeho záměna za tepelné čerpadlo.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Alexander Bednář

Autoři: Vítězslav Táborský a Aleš Jeřábek
Dodavatel: stavební firma Viktorstav s.r.o.
Užitná plocha: 158,5 m2
Zastavěná plocha: 441 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*