Fasáda je zpracována tradiční japonskou metodou shou-sugi-ban, která využívá ohně ke konzervaci dřeva proti povětrnostním podmínkám, dřevokaznému hmyzu a houbám. Opalování prken k obložení domu prováděl investor sám. Prkna byla po třech spojována do komínu a dávána nad oheň. Po plném ohoření se polila vodou a napouštěla lněným olejem. Jednotná barevnost fasády a plechové střechy dává hmotě domu exaktnost.
Dům o půdorysu obdélníku stojí v horní části svažitého, komorně sevřeného pozemku bývalého sadu, schovaném za starou zdí. Vzrostlá zeleň a minimální úprava terénu napomohly dojmu, že dům působí, jako by tu byl odjakživa. Pozitivně kontrastní dojem poskytuje interiér, který je v přízemí výškově členitý a v patře příjemně prostorný. Na velkorysý vnitřní prostor má vliv i členění interiéru a dostatek úložných prostor.
Vnitřním programem domu je klasické dvoupodlažní schéma, Jeho rozvržení bylo odvozeno z komunikační osy, která prochází přízemím a sleduje trasu cesty, která sadem dříve procházela. Hlavní vchod, umístěný v nejvyšším bodu pozemku, ústí do zádveří se šatnou. Z něj lze vstoupit do pracovny, určené i k přespání hostů. Na zádveří navazuje krátká chodba podél schodiště, ústící do obytného prostoru. Zde je i toaleta spojená s technickou místností. Jádrem domu je obytný prostor orientovaný do zahrady. Využili jsme výškového rozdílu svažitého terénu a kuchyň navrhli jako velící můstek nad obytným prostorem, který klesá o několik schodů níže a otevírá se velikým oknem do zahrady.
V druhém patře jsou ložnice s koupelnou. Díky diagonálnímu hřebenu vzniklo nerovnoměrně vysoké podkroví, což umožnilo velkorysé výšky stropů v ložnici a v půdorysně skromných dětských pokojích integrovat rozměrné patro pro spaní.
Dřevěná konstrukce stavby se materiálově propsala i do koncepce interiéru: podlahy jsou z dubových prken, stěny ze smrkových palubek s bílou lazurou. Nábytek jsme navrhli z březové překližky. Kontrastně k dřevu jsme zvolili černé vybavení: dveře, okna, osvětlení, vypínače, zábradlí a další prvky.
Při navrhování interiéru černého domu jsme vycházeli z toho, že pro efektivní uspořádání provozů je vhodné některé funkce prostorově spojovat a držet interiér v jasných a čitelných hladinách. Pro náš atelier byla radost spolupracovat s investorem, který přicházel s inspirativními požadavky a část domu realizoval svépomocí. Mohla tak vzniknout kvalitně vyřešená a dobře fungující stavba, která díky své fasádě působí ve vzrostlé zahradě jako by zde stál již po desetiletí.
Autorská zpráva
Foto: Petr Fabo
Autoři: Pavel Nový, Vít Svoboda
Zastavěná plocha: 67 m2
Užitná plocha: 106 m2
Realizační firma: Chytrý dům spol. s.r.o, částečně realizováno investorem
Typ budovy: dřevostavba s tepelným čerpadlem vzduch/voda
"Silueta původního mostu zůstala v panoramatu města zachována". Fascinuje mě, že všude kromě Prahy to chápou a dokáží rozlišit, co…
Spokojenost
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA