Místo asanace nebo přestavby jsme se rozhodli, že starší dům ponecháme, abychom nenarušili charakter ulice, a doplníme ho samostatnou podélnou stavbou v zahradě. Původní dům časem projde rekonstrukcí a bude sloužit pro hosty.
Nový objem jsme vytvořili s respektem k okolní zástavbě. Svým uspořádáním a hmotovou skladbou se blíží charakteru venkovských stavení s krytou terasou u vstupu. S typickým tvaroslovím jsme ale pracovali jen v náznacích: jednoduchá dispozice se otevírá do zahrady a k výhledům. Denní zóně dominuje světlík, který symbolicky akcentuje hlavní obytný prostor. Navíc prostor dobře větrá díky komínovému efektu. Část podkroví je obytná, figura stavby však zůstala jednopodlažní.
Vztah mezi starým a novým domem ještě není zcela definovaný. Postupně přidáme pergolu, která je spojí, a také přístřešek pro auta. Na zahradě vzniknou různá zákoutí; prostor pod pergolou bude soukromý, užitková část zahrady na konci pozemku naopak otevřená.
Autorská zpráva
Foto: Matej Hakár
Autoři: Tomáš Šebo, Patrik Kuva, Michal Romanec; spoluprácw Marcela Bertoková
Plocha pozemku: 1792 m2
Zastavěná plocha: 250 m2
Užitná plocha: 155 m2
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,