Místo asanace nebo přestavby jsme se rozhodli, že starší dům ponecháme, abychom nenarušili charakter ulice, a doplníme ho samostatnou podélnou stavbou v zahradě. Původní dům časem projde rekonstrukcí a bude sloužit pro hosty.
Nový objem jsme vytvořili s respektem k okolní zástavbě. Svým uspořádáním a hmotovou skladbou se blíží charakteru venkovských stavení s krytou terasou u vstupu. S typickým tvaroslovím jsme ale pracovali jen v náznacích: jednoduchá dispozice se otevírá do zahrady a k výhledům. Denní zóně dominuje světlík, který symbolicky akcentuje hlavní obytný prostor. Navíc prostor dobře větrá díky komínovému efektu. Část podkroví je obytná, figura stavby však zůstala jednopodlažní.
Vztah mezi starým a novým domem ještě není zcela definovaný. Postupně přidáme pergolu, která je spojí, a také přístřešek pro auta. Na zahradě vzniknou různá zákoutí; prostor pod pergolou bude soukromý, užitková část zahrady na konci pozemku naopak otevřená.
Autorská zpráva
Foto: Matej Hakár
Autoři: Tomáš Šebo, Patrik Kuva, Michal Romanec; spoluprácw Marcela Bertoková
Plocha pozemku: 1792 m2
Zastavěná plocha: 250 m2
Užitná plocha: 155 m2
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.