Dům ve skandinávském stylu

V Ateliéru Kunc Architects věříme, že pravým cílem našeho života je hledání štěstí. Ať už jsme věřící nebo ne, všichni hledáme v životě něco lepšího. Jak to souvisí s domy a architekturou? Stejně jako neexistují ideální lidé nebo dokonale spočitatelné projekty, neexistuje ideální rodinný dům, vhodný pro každého. Existuje jen cesta. Ta naše trvá už řadu let: hledáme, skicujeme, popisujeme, diskutujeme se sebou a našimi klienty a tvoříme filozofii „rodinného bydlení, které lidem přináší skutečný domov“. Chceme, aby se v našich domech příjemně a pohodlně žilo. Až pak je to architektura. Vytvořili jsme si vlastní filozofii bydlení, souhrn pozitivních zkušeností a nápadů, vydestilovaných z našich předchozích domů a interiérů. Jednou z posledních realizací, která naplňuje náš koncept, je rodinný dům v Křečovicích u Neveklova.

Dům pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím stavby se sedlovou střechou. Vnitřek v sobě ovšem ukrývá naprosto současný interiér, prostor plný světla a průhledů do velké zahrady. Kompozičně jde o dvě budovy se stejným sklonem střechy a rozdílnou výškou, lehce od sebe uskočené a spojené proskleným krčkem. Na dvou místech je dům v interiéru otevřený do krovu obloženého bílými prkny, v obývacím pokoji a v koncovém segmentu ložnice, což také umožnilo, aby se podoba domu se sedlovou střechou otiskla do proskleného čela ložnice.
Barevná kompozice je minimalistická, vychází z naší dlouholeté inspirace nordic stylem a Skandinávií. Dům je zvenku černý a uvnitř převážně bílý. Barevnost a design vytvářejí detaily a nábytek. Pohodu dotváří krb na dřevo a množství polštářů, dek a svíček v lampionech. Dům stojí v bývalém ovocném sadu. Propojení interiéru s exteriérem velkými okny a terasami je hlavním motivem našeho konceptu – proto je i tento dům do zahrady komponovaný tak, aby ji minimálně zatížil a časem se stal její nedílnou součástí.
Při navrhování jsme mysleli na japonskou filozofii Wabi-sabi, kráse v nedokonalosti. Počítáme s tím, že černá fasáda časem dostane patinu, oprší, dřevěné terasy zestříbrní, doroste tráva a luční kytky. A vše se nádherně propojí a splyne do jednoho organického celku, dům i místo…

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu, skeletový systém s instalační předstěnou. Fasády včetně šikmé střechy jsou provedeny starou japonskou technikou, obaleny jsou ručně hloubkově opalovanými modřínovými prkny. Abychom podtrhli minimalistický výraz domu, navrhli jsme skrytý zaatikový žlab.
V interiéru jsme na obvodových konstrukcích použili prkna, natřená na bílo, vnitřní příčky jsou sádrokartonové, podlaha litá cementová stěrka, v koupelnách jsou na stěnách stěrky, v jedné z nich černobílé obklady. Nábytek jsme navrhli jako vestavný na míru: jde kombinaci bílých lakovaných MDF a olejovaného dubu. Drobné, kontrastní detaily jsou černé.

Autorská zpráva
Foto: Jan Vrabec


Autor: Ateliér Kunc Architects – MgA. Michal Kunc; spoluautor Ing. arch. Alžběta Vrabcová/DMAE architects
Generální dodavatel: Stavební firma TFH dřevěné skeletové domy 
Obytná plocha: 380 m2
Zastavěná plocha: 440 m2
Pozemek: 4575 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dobrý den přeji, je prosím pěkně možné zakoupit projekt pro tento konkrétní dům? Případně jaká by byla jeho cena?

    Děkuji za odpověď!
    Burdychova

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*