Dům ve Slaném

Lokalita nedaleko stávající zástavby vytváří malý satelit s deseti domy. Parcela je po celém obvodě obkroužena hlavní komunikací, ve východní části má výrazné oblé rohy. Protože se nachází uprostřed zástavby, navrhli jsme formu na sever a východ uzavřeného objektu, který se otevírá za západ do zahrady. Západním směrem je též významný výhled do krajiny.
Západní část pozemku tak tvoří zahrada, část východní jsme naopak ponechali volnou jako pocitově poloveřejný prostor bez plotu. Dům jsme umístili k východní a severní hranici pozemku, kvůli orientaci jsme ho ještě mírně natočili k jihu. Dané řešení nám umožnilo umístit v severovýchodní části pozemku garáž a naopak terasy a obytné místnostmi otevřít do zahrady.
Celkovou formu stavby vytváří převažující horizontální tvar spodního i druhého patra, mírně utopeného v šikmé střeše. 2. NP tedy leží jen nad částí 1. NP, křivka střechy přechází z výšky jednoho podlaží do výšky druhého. Střecha má tvar zborcené plochy, domu tak dodává dynamičtější charakter.

Požadavkem investora bylo navrhnout dvougenerační dům: první podlaží slouží rodině s dětmi, druhé je určeno pro rodiče. Z krytého vstupu na východní straně lze vejít samostatně do obou podlaží. Tvar schodiště je propsán do hlavní hmoty domu, pod ním se nachází uskočená stěna obývacího pokoje a garáže.
V 1. NP je obývací pokoj, kuchyň a pracovna, za nimi se nachází dvojgaráž a sklad pro zahradní náčiní. V levé části jsou identické dětské pokoje orientované do zahrady, ložnice s koupelnou, kotelna a místnost pro domácí práce. Interiéry tu lze dělit dvěma posuvnými dveřmi. Mezi pravou a levou částí domu se nachází prostor s velkorysým prosklením do zahrady. Interiéry se zde prolínají, vzniká tu možnost separátního odpočinkového místa v rámci prodlouženého obývacího pokoje.
1. NP bylo navrženo jako převýšené oproti daným zvyklostem, spodní hrana hlavního stropu je 2,800 mm, nižší stropy mají výšku 2,600 mm. Obytné prostory proto působí velkoryseji, lze ještě přidat další úroveň doplňujících podhledů s dalším zdrojem osvětlení.
V 2. NP jsou obývací pokoj, kuchyň, ložnice, koupelna a terasa. Z důvodů lepších proporcí bylo toto patro opatřeno stínícím kšiltem do zahrady se zkosenou střechou. Z pohledu ze zahrady tak 2. NP působí jako nižší a celkově podporuje horizontálnost celého domu.

Autorská zpráva

Autor: Ing. arch. Martin Beránek, Ing. arch. Jan Švestka
Užitná podlahová plocha: 177,75 m2
Zastavěná plocha: 236 m2
Pozemek: 950 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*