Dny stavitelství a architektury 2008

Fotogalerie ke článku (1)

Celá fotogalerie (1)

Lidem na severu Moravy se otevřou některé stavby a stavební školy.
V sobotu 18. října.

Veřejnost v Moravskoslezském kraji bude mít ojedinělou možnost prohlédnout si některé významné stavby a stavební školy všech stupňů. Den otevřených dveří se uskuteční v pěti stavbách, učilištích, středních školách a na stavební fakultě na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava tuto sobotu a v jednom případě už v pátek. Akce, která se koná v Česku podruhé v rámci Dnů stavitelství a architektury, má lidem prezentovat úspěchy stavitelství a vyvolat zájem veřejnosti o jeho aktuální problematiku, řekl ČTK prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v kraji Pavel Ševčík.
Stavbaři podle něj chtějí během Dne otevřených dveří ukázat, že jejich řemeslo není jenom míchačka, zednická lžíce nebo lopata. "Stavebnictví je výjimečný obor, který v poslední době prodělal velký a pozitivní vývoj v úrovni estetické, technické, v řemeslné dovednosti a ve vysoké manažerské náročnosti. Chceme představit stavebnictví jako profesi, která sice není úplně jednoduchá, ale díky novým technologiím a náročným projektům zajímavá, perspektivní a také prestižní," uvedl Ševčík.

Zájem o stavební obory v posledních letech klesá. Podle stavebních firem je učňů na severu Moravy zoufale málo. Ze šesti stavebních učilišť v Moravskoslezském kraji vyšlo v červnu 263 absolventů, obor zedník ukončilo pouze 55 učňů. Firmy v kraji přitom potřebují vyučených řemeslníků mnohonásobně více.

Lidé budou moci v Moravskoslezském kraji v sobotu 18. října dopoledne navštívit Opravárenské centrum pro opravu letadel na letišti Mošnov, Nádražní budovu v Ostravě-Svinově, rekonstruovanou budovu městského koupaliště v Opavě, Ozdravné centrum Ještěrka v Ostravě-Bartovicích nebo o den dříve Římskokatolický kostel v Ostravě-Zábřehu.

Dny stavitelství a architektury v České republice sestávají z pěti na sebe navazujících akcí. Kromě Dne otevřených dveří na školách a významných stavbách, jsou ostatní akce určené odborníkům ze stavebnictví. První akce začala 10. září nominačním večerem celorepublikové soutěže Stavba roku 2008, 20. října pokračuje setkáním zástupců Stavitelství, inženýrství, architektura v Senátu a galavečerem v Betlémské kapli. Poslední akcí je 13. listopadu Inženýrský den na téma Evropa bez hranic.

Kromě dnů otevřených dveří na školách a významných stavbách má veřejnost možnost navštívit také 10. salon Obce architektů v Ostravě. Výstavy se každoročně účastní mnoho architektů, výtvarníků, designérů, malířů i stavebních inženýrů z celého světa. S díly jednotlivých autorů, jako jsou rodinné domky, interiéry, sportovní a technické stavby od rekonstrukce po novostavbu včetně výtvarného doplnění, se mohou zájemci seznámit od 14. září do 22. listopadu v Nové síni Ostrava-Poruba na Mongolské ulici.

Zdroj: práva ČTK 14.10.2008

Související články:
Dny stavitelství a architektury 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*