Praha 9. dubna (ČTK) – Urbanistické projekty ve 12 městech z celé Evropy rozebírá britsko-americký dokumentární film nazvaný Urbanized (Urbanizovaný). Uzavírá trilogii nezávislého filmaře Garyho Hustwita o designu a věnuje se vlivu městského designu na život člověka. Film bude mít českou premiéru 26. května v rámci festivalu reSite, který chce představit různé pohledy na tvorbu měst a hledat cesty, jak města učinit lepšími pro život.
Film Urbanized představuje řadu významných světových architektů, územních plánovačů, autorů strategií a myslitelů včetně tvůrců, jako jsou Norman Foster, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas či Jan Gehl. Hlas dostali ale i běžní obyvatelé, kteří se zasloužili o změny ve svém městě. "Nejdřív zformujeme svoje města a pak naše města zformují nás," říká přední dánský architekt Jan Gehl, a vystihuje tak hlavní myšlenku dokumentu.
"Kde žijeme, jak se dostáváme z místa na místo, kde pracujeme, jak odpočíváme, jaké příležitosti jsou nám nabízeny – fyzický design města nám všechny tyto faktory přímo diktuje," vysvětluje Gary Hustwit, proč se věnuje otázce urbanismu. Ve filmu zachycuje různá osvícená řešení – síť cyklostezek v kolumbijské Bogotě či úspěšnou revitalizaci opuštěné newyorské nadzemní dráhy a její přeměnu v odpočinkovou a pěší zónu.
Česká premiéra filmu spojená s debatou se uskuteční 26. května v kině Světozor v rámci festivalu reSite. Besedy by se měli zúčastnit architekti, urbanisté a odborníci ze světa i z České republiky. Prvním potvrzeným hostem je Alexandros E. Washburn, hlavní městský designér odboru územního plánování města New York. Jeho přístup k městskému designu kombinuje architekturu s krajinářstvím a výsledkem je fúze ekologie a urbanismu.
Hlavním bodem festivalu reSite bude dvoudenní mezinárodní konference doplněná filmovými projekcemi, tvůrčími dílnami, hrami, projížďkami na kolech a veřejnými diskusemi. Leitmotivem prvního ročníku je plánovaná proměna pražských nábřeží. V rámci festivalu se proto koná i mezinárodní architektonická soutěž, která hledá náměty na proměnu nábřeží.
Související články:
- Architektonická soutěž hledá nápady pro pražské náplavky 2.4.2012
- Mezinárodní soutěž hledá náměty na proměnu vltavského nábřeží v Praze 29.3.2012
- Mezinárodní projekt CULBURB 26.3.2012
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…