Dobřany otevřely kulturní centrum, které má i trojrozměrné kino

Architektem stavby je Petr Kasík.

Nové multifunkční zařízení s využitím pro potřeby divadla, kina a pořádání kongresů a seminářů otevřely dnes Dobřany na jižním Plzeňsku. Nové Káčko vzniklo za dva roky za 40 milionů korun v bývalých kasárnách. Město platilo veškeré náklady, řekl dnes ČTK starosta téměř šestitisícových Dobřan Jaroslav Sýkora.

Dobřany mají první digitální kino v republice s nejmodernější digitální technologií podle standardu DCI, konstatovala vedoucí Městského kulturního střediska Simona Sýkorová. Divákům nabídne vysokou kvalitu digitálního obrazu, osmikanálový prostorový zvuk a také 3D projekce. Dobřany mají první kino v západních Čechách, kde se mohou tyto stereoskopicky snímané filmy promítat. Kino s 3D projekcí se má v dohledné době otevřít například i v Sokolově. Na příští rok mají Dobřany slíbeno 15 premiér 3D snímků.

Kromě digitálních technologií si zároveň kino ponechalo možnost klasického promítání z filmového pásu. „To znamená, že se tady mohou promítat prakticky jakékoliv filmy, které jsou v současné době na trhu,“ vysvětlila Sýkorová. Pro potřeby prezentací a kongresů lze promítat i z DVD či Blue Ray disků. V zařízení je i zázemí pro tlumočníky.

I přesto, že Plzeň se dvěma multikiny je jen necelých 15 kilometrů daleko, Sýkora věří tomu, že dobřanské kino nebude strádat. Sál má 170 sedadel včetně tří míst pro vozíčkáře. Kromě moderní technologie a 3D projekcí umožní také přímé přenosy například z Metropolitní opery v New Yorku. Také nízká cena vstupenek by měla přilákat do městečka stálé diváky z Dobřan, z okolních obcí i z Plzně. V prosincovém programu je většina projekcí v cenách od 60 do 80 korun.

Ještě před třemi roky byla v městě dvě kina s celkem 600 místy. „Doba ale těmto zařízením nepřála, proto jsme se rozhodli připravit víceúčelové zařízení, které jsme potřebovali,“ doplnil starosta.

„Také architektura a řešení stavby s víceúčelovým využitím jsou navržené tak, aby návštěvníka hned vtáhly dovnitř a zaujaly ho,“ uvedl jeden z architektů stavby Petr Kasík. Město chtělo podle něj původně pouze rekonstruovat kino v bývalých kasárnách, při zkoumání statiky se ale zjistilo, že bude nutné starý objekt zbořit a postavit úplně nový.

Pojmenování Káčko v sobě zahrnuje několik „K“. Je to vzpomínka na místního rodáka, režiséra Otu Kovala, i na Karla Kryla, který byl v Dobřanech na vojně. „K“ znamená také kasárna, kulturu, kino a kongresy, dodala Sýkorová.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*