Dohoda: Hodinové tarify ve stavebnictví stoupnou nejvýš o 6,5 pct

(ČTK) – Minimální hodinové tarify pro pracovníky stavebních firem sdružených v Odborovém svazu Stavba České republiky letos vzrostou nejvýše o 6,5 procenta. Odbory se na tom dohodly se Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Minimální měsíční tarify vzrostou nejvýše o 6,3 procenta. Svaz o tom v pátek 17. dubna 2020 ČTK informoval ve své zprávě.

„Uzavřený výsledek kolektivního vyjednávání považujeme s ohledem na současné hrozící ochlazení ekonomiky za přijatelný pro obě strany. Vedení našeho svazu a vedení OS Stavba ČR se shodlo, že v tuto chvíli je důležité společně bojovat za udržení míry investic. Ve stavebnictví se nesmí opakovat situace, která nastala v letech 2008 až 2015, kdy stát brutálně zastavil investice,“
uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. S dopady této situace se podle něj české stavebnictví potýká ještě dnes.

Průměrná mzda ve stavebnictví na konci loňského třetího čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 29.479 korun. V porovnání s celorepublikovým průměrem byla o 12,5 procenta nižší.

České stavebnictví postihla krize v roce 2008 mnohem více než většinu ostatních oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. Během této doby přišlo v souhrnu téměř o 30 procent tržeb. Podle většiny analytiků i lidí z oboru to bylo právě kvůli rozsáhlým škrtům na velkých infrastrukturních projektech, které tehdejší vláda udělala. V současné situaci, kdy se kvůli opatřením proti šíření koronaviru očekává pokles HDP, by podle mnohých expertů mohlo být právě stavebnictví tahounem následného růstu.

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo na konci třetího čtvrtletí loňského roku 378.464 zaměstnanců a živnostníků. V porovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2008 byl jejich počet o necelou desetinu nižší. Největší odliv pracovníků nastal mezi lety 2012 a 2013, kdy sektor opustilo zhruba 16.000 lidí.

Podle aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research ředitelé stavebních firem v Česku očekávají, že letos obor meziročně klesne o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Ještě v polovině února firmy počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*