Dolní zámek v Teplicích nad Metují má díky nové střeše opět historickou podobu

Dolní zámek v Teplicích nad Metují slouží od 50. let minulého století k sociálním účelům. Před třemi lety prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí, která zlepšila podmínky pro ubytování klientů i celkové fungování zařízení.

Budova zámečku sice nebyla před rekonstrukcí v havarijním stavu, už ale nevyhovovaly vnitřní dispozice objektu. Velké osmilůžkové pokoje bez vlastního sociálního zařízení poskytovaly klientům jen minimum soukromí. Rekonstrukce se zhostila společnost STAKO z Hradce Králové, která má za sebou celou řadu úspěšných realizací v kraji. Stavbu dozoroval Ing. Jaroslav Jeništa z hronovské firmy JESTAV, s.r.o. Veškeré úpravy proběhly citlivě s ohledem na historickou hodnotu barokního zámku.

Velkou stavební úpravou prošla střecha budovy, která se nyní pyšní novou krytinou i půdní vestavbou. Práci pokrývačům ulehčila relativně zachovalá konstrukce krovu, neboť do objektu nezatékalo. Stavebně technický průzkum na druhou stranu prokázal lokální napadení původních konstrukčních prvků dřevomorkou domácí, a to zejména zhlaví trámů v podlaze. Z tohoto důvodu byla většina zhlaví trámů vyměněna a celá konstrukce krovu tedy nové i stávající konstrukční prvky ošetřeny fungicidními a insekticidními prostředky.

Původní keramickou krytinu z bobrovek vystřídala za komunismu falcová plechová krytina. Rekonstrukce probíhala ve spolupráci s oborem památkové péče, který na střechu doporučil pálenou krytinu. Po pečlivém výběru se generální dodavatel stavby rozhodl pro krytinu Opál od firmy BRAMAC. „Jejich tašky jsou velmi přesné a dobře sedí. Skvěle se nám s nimi dařilo kopírovat tvar střechy, který šel mírně do oblouku. Dokonale hladký a rovný povrch Opálu krásně vynikl v celé ploše zámecké střechy,“ pochvaluje si práci s Bramacem pokrývač Martin Verner, který zajišťoval pokládku krytiny formou subdodávky.

Jedním z benefitů keramických, pálených tašek BRAMAC je jejich rozměrová přesnost. Keramické tašky Opál jsou vyráběny z prvotřídních surovin v německých výrobních závodech. Jejich kvalita je výsledkem mnohaletých zkušeností a know-how. Vyznačují se svou dlouhou životností a výrobce na ně poskytuje 30letou záruku.

V prostorách pod střechou vznikly nové pokoje pro klienty, společenská místnost s kuchyňkou a další provozní prostory potřebné pro personál. Příčky a stropy byly realizovány sádrokartonové s přihlédnutím na dosedání nově zatížené střechy. Z tohoto důvodu je celá sádrokartonová vestavba pečlivě oddilatována od všech nosných i pomocných prvků krovu.

Rekonstrukce teplického zámku nezlepšila jen vnitřní komfort zařízení, ale rozšířila i ubytovací kapacity.  Citlivý a individuální přístup vrátil zámku punc historické památky.  
podle podkladů společnosti Bramac


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*