Domesi Concept House

Domesi Concept House v Budíkově u Humpolce byl postaven v pasivním standardu. Zájemci o moderní dřevostavby si zde mohou vyzkoušet bydlení a zažít tak svou testovací jízdu.
Koncept stavby vychází z typové Futury NEO a pro jeho konstrukci byla zvolena technologie masivních dřevěných panelů z křížem lepeného dřeva (CLT). Díky svému konstrukčnímu řešení spotřebuje tento dům méně než 15 kWh/m2/rok tepla a dostává se tak do kategorie pasivních domů.
 „Model domu, ve kterém si lidé mohou vyzkoušet bydlení ve dřevostavbě, se nám osvědčil již u prvního Domesi Concept House, který jsme postavili před pěti lety v Libereckém kraji. Velký zájem o tento projekt nás utvrdil v myšlence postavit druhý Domesi Concept House,“ říká architekt Pavel Horák z ateliéru Prodesi.

Při stavbě pasivního domu je jedním z klíčových bodů usazení objektu vůči světovým stranám. Domesi Concept House je proto orientován hlavní prosklenou stěnou na jih s odklonem na jihovýchod. Tato orientace umožňuje osazení fotovoltaiky. Dům je osazen dřevěnými euro okny s trojskly s Ug = 0,5, která doplňují venkovní žaluzie.
Příprava teplé vody probíhá v zásobníku umístěném v rekuperační jednotce s tepelným čerpadlem. Vzduch v domě je ohříván díky rekuperaci v rámci tepelného čerpadla. Pro vytápění domu bylo zvoleno elektrické podlahové vytápění v 1. NP a otopné radiátory ve druhém patře. Dalším zdrojem tepla budou krbová kamna na dřevo.

„U interiérů dáváme přednost čistým liniím a kvalitním materiálům, které dají vyniknout přirozené kráse dřeva. To je také důvod, proč jsme ke spolupráci oslovili tradiční české výrobce, se kterými již nějaký čas spolupracujeme,“ dodává Pavel Horák.
Aby se zde příchozí cítili jako doma, je Domesi Concept House vybaven nábytkem od českých firem: v ložnici je kolekce Mamma od Jitony, v kuchyni s jídelnou dominuje jídelní stůl a židle od firmy TON. Kuchyňský servis je od Dity P. a české firmy Thun. Světla pak jsou od renomovaného tuzemského výrobce Brokis. Atypické prvky vyrobili truhláři.

Autorská zpráva
Foto: Lina Németh

Architekti: Pavel Horák, Václav Zahradníček, Klára Vratislavová
Projektant: Monika Moravcová
Stavební technologie: masivní dřevěné panely z křížem lepeného dřeva
Energetická třída: Pasivní dům
Užitná plocha: 98 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Ve jménu modly pasivního standardu se architekti chovají k urbanistické struktuře zástavby jako sloni v porcelánu, protože přece |jedním z klíčových bodů je usazení objektu vůči světovým stranám|. A přes to vlak nejede.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*